Хотелиери по Черноморието си спестявали осигуровки 23.11 | 13:19
Притежателите на патентно разрешително също трябва да подават годишна данъчна декларация
Собственици на хотели, частни квартири, семейни пансиони и средства за настаняване и подслон по Южното Черноморие не са внесли дължими осигуровки за стотици хиляди левове, съобщават от Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) в Бургас.
От НАП-Бургас са установили, че значителна част от лицата, които работят с патентни разрешителни, не са подавали годишна данъчна декларация по Закона за облагане доходите на физическите лица, а също и не са се осигурявали за времето, през което са извършвали този вид дейност.
От приходната агенция са направили селекция на лицата, подали патентни, но пропуснали да подадат годишна данъчна декларация. Най-голям бил броят им по черноморските общини. Само през последните 30 дни данъчните са изпратили 820 покани за доброволно подаване на годишна данъчна декларация. 270 лица от сферата на туризма за същия период са коригирали пропуските си. Съставени са над 180 акта за установени нарушения, пише Econ.bg.
С оглед предстоящата от 1 януари 2012 г. данъчна кампания по деклариране доходите на физическите лица, от НАП-Бургас апелират към извършващите патентни дейности да спазват задълженията си и да подават годишни данъчни декларации, както и да внасят дължимите осигуровки.
Предстои НАП-Бургас да селектира и лицата, които са подали годишни данъчни декларации, но не са внесли осигурителните вноски.
Пенсионерите, които извършват патентни дейности, също трябвало да подават годишна данъчна декларация, но задължението им е да внасят само здравни осигуровки, поясниха от ТД на НАП Бургас. Оттам допълниха, че когато се извършва патентна дейност е в сила и задължението да се подават декларации за начало и край на дейността, като срокът и в двата случая е 7-дневен. За всеки пропуск за изпълнение на задължение законът предвижда санкции, които достигат до 500 лева за всеки конкретен случай.
Водещи
-
Мечът на хан Аспарух ще сече лошото в Годината на Змията
Новият астро-период е възлов за България, зеленото привлича късмета
02.02 | 17:40
-
Извънредни мерки на Санторини заради сеизмична активност
Сеизмолозите не изключват силно земетресение след 25 труса за 6 часа
02.02 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00
-
Колко ни струва боледуването на децата от грип?
Родителите мислят различни варианти, когато не могат да си вземат болничен и няма баби, на...
02.02 | 18:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20