Чакат ръст на оперативния лизинг на нови коли 28.10 | 14:48
Аутсорсингът на фирмени автопаркове ще се увеличава, прогнозира компания от бранша
В близките години се вижда тенденция за увеличаване на продажбите на автомобили на оперативен лизинг. Това сочат прогнозите на българския клон на една от най-големите компании в света за оперативен лизинг, обслужване и управление на автомобилни паркове ALD Automotive. Според данните на дружеството, както и на негови конкуренти, през 2014 г. у нас на оперативен лизинг са били закупени 16 370 автомобила. Очаква се през тази година броят им да нарасне до 16 720. Засилването на пазара ще продължи и през следващите години, като през 2017 г. се очаква обемът на сделките да се увеличи до 19 200, а през 2018 г. - до 22 700 автомобила, обясни изпълнителният директор на ALD Automotive Bulgaria Клаудия Токар.
Според нея основните причини за очаквания ръст са три. От една страна този тип компании предлагат всеобхватна услуга, която не включва само отдаването на автомобили на оперативен лизинг, а и тяхната поддръжка, смяна на сезонни гуми, пътна помощ, ремонти и въобще цялостен аутсорсинг на автопарковете на фирмите. От друга страна кризата, която настъпи в световен мащаб преди няколко години, все още дава отражение на икономиката и кара компаниите да да търсят варианти за пестене на финансов ресурс, обясни Токар. Не на последно място предстоящите промени в законодателството по отношение на приспадането на ДДС за служебни автомобили също може да повлияе положително на пазара на оперативен лизинг.
За съжаление обаче все още не е ясно какви точно ще бъдат новите условия в нормативната уредба, допълни финансовият мениджър на ALD Automotive Bulgaria Стоян Иванов. Според предварителните данни относно предстоящите законодателни промени те ще изискват декларация през каква част от времето автомобилът ще се използва за корпоративни цели и през каква – за лични нужди. "Ако например той ще служи на компанията през 70% от времето, а през останалото ще се кара като лична кола, то ще може да се спести 70% от ДДС-то при покупката му", обясни Иванов.
Водещи
-
Има ли връзка между разполагането на американските самолети на „Безмер” и отпадането на визите за български граждани
Доц. Петър Чолаков коментира и политическата кариера на премиера Румен Радев
21.07 | 21:00
-
МВнР: България не предприема враждебни действия срещу Иран
Външното ни министерство излезе с позиция
21.07 | 20:45
-
Лена Бориславова стана директор на нова гражданска организация
В борда на Институт за правосъден мониторинг влизат още доц. Георги Лозанов, Весела Чернева и...
21.07 | 20:30
-
Кръвната проба на Стоян Колев потвърди: Шофирал е по АМ „Тракия” след употреба на кокаин
Районната прокуратура в Пазарджик е прецизирала обвинението
21.07 | 20:15
Най-четени
-
С кражби от вили и селски магазини без камери Асен Симеонов изхранва себе си и 11-годишната Наталия
Симеонов похити детето от дома му във варненското село Константиново
21.07 | 12:00
-
Общо 7008 са регистрираните повиквания на единния европейски номер за спешни повиквания 112 през изминалото денонощие
За едно събитие или инцидент е възможно да са постъпили две или повече обаждания, уточниха от...
21.07 | 12:30
-
УНСС обяви трето класиране
Класираните кандидат-студенти се записват в специалността, в която са приети.
21.07 | 11:45