Четете дребния шрифт, преди да подпишете договор за кредит 26.09 | 15:50

КЗП: Банките променят лихвения процент по кредитите без обективни причини

От Ралица Стоянова

Обръщайте специално внимание на дребния шрифт при договора за кредит, преди да го подпишете. Там обикновено се крие съществената информация, съветват от Комисията за защита на потребителите (КЗП).

Изисквайте предоставянето на преддоговорна информация под формата на стандартен европейски формуляр. Преди да кандидатствате за кредит е необходимо предварително да се информирате за най-важните условия по отпускането, усвояването и издължаването на кредита - общата сума по кредита, размерът на лихвения процент, размерът на годишния процент на разходите по кредита, в т.ч. комисионните и таксите на банката; срок на договора и размер, брой и периодичност на погасителните вноски.

Имате право да изискате и да получите предварително и безвъзмездно екземпляр от проекта на договор, освен в случаите когато кредиторът не желае да Ви отпусне кредит, обясняват още от комисията.

През 2011 г. в КЗП са постъпили общо 84 жалби от потребители, от тях 62 са свързани с предоставянето на потребителски кредити, а 22 броя - с предоставянето на ипотечни кредити. През първото полугодие на 2012 г. пък са постъпили общо 89 жалби от потребители, от тях 69 броя са относо потребителски кредити и 20 за ипотечни кредити.

КЗП е извършила анализ на Общите условия на 25-те банки, опериращи в България, които предоставят потребителски и ипотечни кредити на физически лица. От анализа са установени няколко нарушения от страна на банките.

Без изчерпателно посочване на обективни критерии банките въвеждат възможност да променят лихвения процент по договорите за потребителски и ипотечни кредити. Освен това финансовите институции определят лихви за забава за просрочени вноски при потребителските и ипотечните кредити, несъобразени със съществуващата нормативна уредба.

Банките въвеждат субективни критерии с допълнителни утежнения за потребителите за допълване на вече договорените обезпечения при потребителските и ипотечни кредити, установява още анализът.

КЗП е изготвила препоръки до банките посочените нередности бъдат отстранени в срок, определен от Комисията. Болшинството от банките (21) са спазили препоръките на Комисията и неравноправните клаузи са отстранени.

Останалите четири банки са изразили принципна позиция, че са съгласни с дадените препоръки и ще предприемат действия в тази насока. В случай, че в посочения срок клаузите не бъдат отстранени от тези Банки, КЗП ще изпълни задължението си и ще предприеме действия по завеждането на колективен иск, информират от комисията.

Водещи