Щатите сменят Турция с Гърция като основен партньор в региона 15.04 | 18:01

Американците са готови да разширят участието си в гръцките военни учения

От iNews.bg

Атина и Вашингтон проучват "гъвкави” възможности за по-нататъшно взаимодействие относно присъствието на американски оръжейни системи в Гърция. Тези опции включват позициониране на повече безпилотни самолети или летящи танкери във военновъздушната база в Лариса, Централна Гърция. Това се посочва в материал на Василис Недос, публикуван в "Катимерини", предаде БГНЕС.

Освен това изглежда, че САЩ са готови да разширят участието си в гръцките военни учения и обсега си на действие. Сред тях са ученията Iniohos, които Атина и Вашингтон планират да разширят като мащаб над средния клас, който е сега. Като се има предвид все по-тясното военно сътрудничество между двете страни, Гърция в момента очаква също и американски кораби да акостират по-често в пристанищата на Егейско море.

Укрепването на отношенията съвпада и с нарастващото напрежение в съюза между Вашингтон и Анкара, като Атина успя да спечели геополитически от очевидното изместване на баланса на силите в Източното Средиземноморие.

Миналата седмица Вашингтон настоятелно призова Турция да не придобива руската система за противовъздушна отбрана С-400, докато почти по същото време в Конгреса на САЩ беше представен Законът за партньорство за сигурност и енергетика за Източното Средиземноморие, чиято цел е да подсили Гърция и Кипър, както военно, така и дипломатично. Засега разговорите между Атина и Вашингтон се въртят около военновъздушната база Лариса, където понастоящем са разположени два безпилотни летателни апарата (БЛА), дроновете тип MQ-9 Reaper. С договора за престоя им в базата в Лариса, който изтича през август, в момента се обсъждат две възможности. Първата се отнася до възможността за разполагане на танкери KC-135 там, докато вторият, макар и най-малко вероятен сценарий, предполага замяната на MQ-9 Reaper с други безпилотни летателни апарати, а именно Global Hawk RQ-4.

Очаква се и използването на военновъздушната база "Стефановикейо” в Централна Гърция от американски хеликоптери да продължи, като пристанищата Александруполис или Солун служат като междинни кацания за полети до Източна Европа. Въпреки че Атина приветства новата фаза, в която навлизат нейните военни връзки с Вашингтон, тя иска на всяка цена да избегне попадането й в центъра на последните американско-турски конфликти.

Гърция е загрижена също и от начина, по който Турция реагира на нарастващото сътрудничество със Северна Македония. Анкара вече уведоми Гърция, че счита реториката, налагаща пречки пред влиянието на Турция в Западните Балкани, като изключително враждебна.

Водещи

Най-четени