Ще успее ли ACTA да премине одобрение от Европарламента? 28.02 | 13:19
Европейският съд ще разглежда споразумението най-малко година
Приветствам решението на ЕК да прати ACTA в Eвропейския съд. Именно там ще стане ясно дали документът е съвместим с европейското законодателство. Това коментира докладчикът по темата за одобрението на Споразумението за борба с фалшификатите в интернет Дейвид Мартин.
Той, заедно с докладчика "в сянка" Кристофър Фюлнер дадоха пресконференция в Брюксел, на която заявиха своите мнения относно спорното споразумение. По-късно днес в ЕП ще бъде връчена и петиция срещу ACTA, подписана от 2,4 млн. души.
Според Мартин на този етап е трудно да се изготви конкретно становище "за" или "против" ACTA. Той обеща всички аргументи за двете тези от всяка една страна да бъдат внимателно разгледани преди да има решение от Европейския парламент.
"По моето лично мнение споразумението няма да бъде одобрено, но това е само моето мнение и нямам достатъчно данни да кажа дали това действително ще е така", коментира още Мартин на въпрос дали големите протести срещу ACTA не са основание ЕС да се откаже от ратификация на документа.
По половината въпроси за последиците от ACTA имаме ясен отговор, но не и за останалите неща, коментира и докладчикът "в сянка" Кристофър Фюлнер. Той обясни, че е получил много мнения от гражданите, които е разгледал внимателно.
Преди документът да получи одобрението на Европейския парламент ще разгледаме всички аргументи. Дори и след броени дни ще има голям уъркшоп по темата - необходима е широка дискусия, смята още Фюлнер.
Юридическите текстове при преговорите за ACTA са структурирани така, че има цели изрази и дори изречения, сложени в скоби. Това означава, че ЕС не възприема твърда позиция по отношение на тази част от текстовете – така че е важно документите за ACTA да се четат правилно, допълни още докладчикът "в сянка".
На въпрос дали ACTA може да бъде приета без да отговаря на европейските закони докладчикът Дейвид Марин коментира, че отговорът на всички притеснения по отношение на юридическата съвместимост със законодателството на ЕС ще даде Европейския съд. Те са дали приоритет на това дело, но то ще отнеме поне една година.
Ако някой прави нещо "незаконно" в интернет, мой дълг е да съобщя за това, обясни още Фюлнер. Неговият коментар беше даден относно въпрос по отношение какво е " законно" за собствениците на социални мрежи при мониторинга на мрежите в какви случаи те трябва да следят потребителите какво правят. Въпросът беше зададен във връзка с емблематично дело за мониторинга върху потребителите на социални мрежи - дело, по което Европейският съд отсъди срещу възможността за упражняване на такъв мониторинг.
Смятам, че когато в дадена социална мрежа нелегални субекти качват неуредени от авторски права продукти, то трябва да има последващи действия. Но не мисля, че трябва да се криминализира действието на сваляне на тези продукти от тийнейджър например – някой младеж или девойка, която вижда музикален или видео клип и го сваля, за да го гледа на личния си компютър, беше коментарът на Дейвид Мартин по този въпрос.
Водещи
-
Финансовият министър няма да иска извънреден доклад за еврозоната
Тя обяви, че ще направи това, когато покрием и последния критерий за нивото на инфлация
23.01 | 21:00
-
Астролог назова двата най тежки месеца през тази година
Вижте кои са те и как да ги преживеем
23.01 | 20:44
-
Нов скандал между управляващи и опозиция в парламента (ОБЗОР)
Появиха се съмнения за по-широко мнозинство
23.01 | 20:29
Най-четени
-
МС изтегля проектобюджета за 2025 г. и внася нов до 14 февруари
Финансовият министър Теменужка Петкова: Ситуацията е тежка
23.01 | 14:00
-
Борисов: Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник
"Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник, само че от външната страна",...
23.01 | 10:30
-
Още две области обявяват грипна епидемия
23.01 | 14:30