КЕВР е съгласна с „Булгаргаз“: Цената на газа скача с 13,89% 17.09 | 09:40

На откритото заседание на регулатора, насрочено за 25 септември не се очертават дебати

От Ани Романова

За пръв път от много време докладът на работната група на КЕВР съвпада с предложението на "Булгаргаз" за увеличение на цената на синьото гориво през четвъртото тримесечие на 2018, информира 3e-news.net.

Както изглежда, на откритото заседание на регулатора, насрочено за 25 септември не се очертават дебати или обяснения по различни теми и в частност за взет/недовзет приход. 

Единодушно работната група към енергийния регулатор изразява съгласие с предложението на "Булгаргаз" за увеличение на цената, по която общественият доставчик продава на крайните снабдители и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа от 400,95 лв. за 1000 куб м или 37,79 лв./MWh (без цена за достъп, пренос, акциз и ДДС) на 456,65 лв. за 1000 куб м или 43,28 лв. за MWh (без акциз и ДДС). 

Малка разлика между предложението на газовото дружество и работната група към КЕВР има единствено при прилагането на коефициента за преизчисление на цената от кубични метри в MWh, но тя е несъществена и увеличението си остава от порядъка на 13,89 %.  Това е поредното увеличение на цената на синьото гориво и както вече е ясно това ще се отрази в посока повишение на цената на топлинната енергия.  Както е известно позицията на КЕВР е, че няма никаква възможност за влияние върху цената на синьото гориво, тъй като тя е в зависимост от дългосрочния договор с "Газпром".

Възможностите за търсене на резерви в бъдеще от тази гледна точка са от една страна чрез нови преговори между "Газпром" и "Булгаргаз", като в случая българската страна ще разчита на по-голямо разбиране след антимонополното дело на ЕК срещу газовия монополист и от друга – на изваждането на компонента за взет/недовзет приход от формулата, което до известна степен ще облекчи газовото дружество.

По-важното е каква формула ще защити в рамките на преговорите с "Газпром" българската страна, предвид факта, че цената на природния газ на спотовите пазари съвсем не бе по-евтина от тръбопроводното гориво, напротив.  Както изглежда, цената в бъдеще ще зависи от гъвкавостта на един бъдещ договор, а едва след това се нарежда диверсификацията на източниците. Разбира се и от цените на петрола, които през последния месец отбелязват непрекъснат ръст.

Водещи

Най-четени