Кой взима най-много подкупи у нас? 07.10 | 11:11

Корупцията е на непоносими нива, признават от Българската търковско-промишлена палата

От iNews.bg

Според последните данни половината от представителите на бизнеса признават, че някога им е искан подкуп. Трябва да се отбележи фактът обаче, че голяма част от представителите на тези среди изобщо отказват да говорят по въпроса.

Това показва изследване, направено от Българската търговско-промишлена палата. Нейният председател Цветан Симеонов обясни, че част от фирмите, които се включили в допитването, нямали желание да подават сигнали за подобни случаи, защото не вярвали в развръзката.

"Това е просто непоносимо. Проучването е направено между фирми, които ще станат обект на проучване и догодина, за да може да имаме сравнимост. На най-високо равнище рушветите не са ежедневна практика. На второ и трето ниво, тези, които са в пряк контакт с бизнесмените, се движат тези предложения", обясни експертът пред bTV.

Симеонов признава, че корупцията у нас е на непоносими нива. Цифрите определено са тревожни, защото показват, че само два процента не са били обект на корупционни практики.

"Никой не може да оцени сумите, които се дават за рушвети, защото и двете страни са заинтересовани да се запази пълна секретност. Държавната администрация и общинската администрация се състезават къде има по-голяма корупция. Това са зашеметяващи цифри за страна-членка на Европейския съюз", поясни Цветан Симеонов. 

Резултатите показват, че 46% от анкетираните са признали, че им е искан подкуп. Най-голяма е корупцията в държавната администрация, общинската администрация и в неправитествения сектор. Преобладаващата част от прилагането на подобни схеми е при обществените поръчки, съдебната система и здравеопазването. Най-добрите начини за ограничаването им според изследването са работещото електронно правителство, реформа в съдебната система, по-сериозен контрол от институциите, законодателна дейност и активно гражданско общество.

Водещи