Докъде я докарахме с ромската интеграция? 18.06 | 13:13

Калфин разпореди ревизия на изпълнението на Стратегията за интеграция на малцинството

От iNews.bg

Анализ на изпълнението на Плана за действие 2012-2014 г. по Националната стратегия на България за интегриране на ромите (2012-2020 г.) до края на месец юли и съставяне на План за действие до 2020 г. до края на месец септември – за това настоя председателят на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси при МС, вицепремиерът Ивайло Калфин. Той призова участниците в Съвета към преразглеждане на неговата дейност в посока повишаване на ефективността от усилията, вписани в Плановете, в това число и в новия План, който ще включи мерки за изпълнение до 2020 година, уточниха от правителствената пресслужба.

"Безспорно много са нещата, които са направени по отношение на интеграцията на различните етноси у нас. Въпреки това, фактът, че тенденциите остават негативни, показва, че начинът на работа трябва да се промени. Нямаме нужда от писане на стратегии или планове, които да звучат добре само на хартия. Като председател искам заедно да направим план за действие, който да е ефективен и да цели именно промяна на тенденциите", категоричен беше по време на заседанието на Съвета председателят му.

Вицепремиерът Калфин коментира още, че действителни резултати от изпълнението на бъдещия план ще има, само ако в него са включени решения, формулирани на базата на задълбочен анализ на постигнатото, изведени са добри и лоши практики и са отчетени допуснатите грешки. Той информира членовете на Съвета, че в момента се работи върху подробен анализ и на изпълнението на целите на Десетилетието на ромското включване, който също ще бъде използван при подготовката на новия Национален план.

Участие в състоялата се късно вчера среща на Националния съвет е взела и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Тя също е подкрепила необходимостта от изграждане на ефективен и работещ план за действие по интеграцията. "Важно е да наложим общ правен и ценностен стандарт за всички български граждани. Ще се опитаме да въвлечем в този процес всички политически сили и всички институции, за да осигурим неговата дългосрочност и устойчивост. За нас като правителство е важно да задействаме целия институционален и властови ресурс на държавата, за да се справим с липсата от години на интеграция на общностите. Никой не казва, че ще е лесно и ще стане веднага”, заявила Бъчварова.

По време на заседанието от гражданския сектор обърнаха внимание на водещи интеграционни теми, които се очаква да бъдат адресирани с мерки за преодоляване в новия план за действие, между които – подобряване на жилищните условия, повишаване на достъпа до образование, включително до ясли и детски градини, повишаване на качеството на здравните грижи и въвеждане на ефективни мерки срещу бедността.

Водещи