Миков: БСП ще остане в опозиция 25.10 | 16:48

Това е проява на национална отговорност, смята той

От Теодора Кокаланова

По голямата част от партийните членове са за оставане на БСП в опозиция, каквото място й е отредил и българският избирател. Смятам че това е решението, с което ние ще влезем в 43-тото народно събрание. Това заяви пред БНР председателят на НС на БСП Михаил Миков. 

Той обясни, че и в Европа, и вътре в страната има хора, които смятат, че е проява на национална отговорност участие в управлението. "Проява на национална отговорност, каквато БСП винаги е имала, е и участие в опозиция, която контролира управлението, гарантира спазването на принципи и упражнява контрол върху функционирането на изпълнителната власт", категоричен бе лидерът на левицата.

Той потвърди, че среща между БСП и ГЕРБ ще се състои и тя ще бъде на лидерско равнище. "Това не означава задкулисни договорки. Оформя се дясно управление на страната и важното е да се укрепва доверието в институциите, да се прокарва политика, която обществото одобрява и има нужда. Това е главната задача на бъдещото управление и това, което би могло да даде стабилност в нестабилната обстановка", коментира Миков.

Председателят на БСП изтъкна, че в България няма предпоставки за голяма коалиция, каквато има в Германия. Според него обаче при широка коалиция, политическото размиване би било много голямо. 

По темата КТБ Миков заяви, че трябва да има яснота за позициите на партиите по време на обсъжданията и да се разсекретят стенограмите от тези разговори. Той припомни, че тогава е имало послание "На ход са политиците". "Политиците не могат да са на ход, защото утре някой пак ще каже така и от независима регулация на банковия сектор-ще стане политическа регулация", заяви председателят на БСП.

Относно това защо се е стигнало до случая с КТБ, Миков отбеляза, че отговорът се крие в предприетите или не действия от страна на централната банка по отношение на нея.  

По думите му важният въпрос е от къде да се вземат парите, за да се реши проблема. "В централната банка има над 4 млрд. лв. средства извън паричния съвет. Те са средства на държавата, но под пряко управление на банката. Там е резервът, който ще позволи да не се увеличава дефицита, да не се натоварва бюджетът. Тези средства могат спокойно да подпомогнат изплащането на гарантираните от закона депозити", каза още Миков. 

Водещи

Най-четени