Младеж, болен от хепатит, дарява заразена кръв три пъти 26.08 | 19:40

Едва при последното кръводаряване младежът е дал положителен резултат за хепатит

От Кремена Бедерева

Младеж, болен от хепатит В дарява заразена кръв и случайно научава, че е тежко болен. Това е историята на 23-годишния Христо от Червен бряг, който разказва, че е дарявал заразена кръв три пъти.

Последният път това станало в Националния Център по трансфузионна хематология в столицата. Младежът казва, че никой, никога не го е потърсил, за да го уведоми, че е носител на вируса. 

Заради напредналата болест Христо вече е с цироза, разказва bTV. От центъра обаче са заявили, че едва при последното кръводаряване Христо е дал положителен резултат за хепатит, а те са спазили закона - уведомили са личния му лекар.

Изследванията показват, че хепатитът е хроничен, а лекарите поставят диагноза чернодробна цироза. Заради напредналия стадии предполагат, че е заразен още при раждането си.

"При положение ,че съм дал актуален телефон за връзка, адрес по лична карта и настоящ адрес, на който живея. Нито писмо, нито до личен лекар. Каква е гаранцията, че въпросната кръв се унищожава, а не се дарява на някого”, пита се Христо.

От Националния център по хематология направиха справка. Според нея едва при последното даряване Христо е бил позитивен.

"Гражданинът е давал кръв през август 2012 в Бургас и е бил отрицателен за хепатит Б. През май 2013 вече е бил положителен и е уведомен личният му лекар, свършили сме си нашата работа. Случаят не е скандален”, коментира Ваня Йорданова, началник лаборатория за диагностика на кръвта в Националния център по трансфузионна хематология.

Личният лекар на Христо твърди, че го е уведомил. Момчето обаче отрича това да е така. От центъра са категорични, че кръвта се изследва на няколко етапа и е абсолютно невъзможно да бъде прелята заразена.

Няма връзка между центровете за кръводаряване в страната, които са 23. Това означава, че носител на вирус може да дари във всички тях, и няма да бъде върнат. При това може да дари, без да спазва задължителната почивка от 6 месеца между дарявания. От тези пропуски се храни и кръвната мафия.

Освен срещу заплащане, има и недобросъвестни болни. Хора от центъра разказват, че има случаи, в които носители на ХИВ се озлобяват от диагнозата си, и обикалят страната, дарявайки кръв. Тя се унищожава на специални места, разбира се.

Решението за справянето с проблема - край на търговията с кръв и пестенето на държавни пари за излишни изследвания, е създаването на национална информационна система. Освен регистър на кръводарителите, в нея ще има данни за наличните кръвни групи, а също и за реципиентите, на които се влива кръв. Очаква се това да се случи идната година.

Водещи