Неправилно обезвреждане причинило взривовете край "Петолъчката" 19.06 | 10:23

Мнението е на министъра на отбраната Аню Ангелов

От Деляна Петкова

Боеприпасите са нещо опасно и с тях трябва да се работи професионално и квалифицирано. Не сме имали данни, че досега фирмата "Берета Трейдинг" не работи професионално.

Този коментар направи министърът на отбраната Аню Ангелов в ефира на БНТ.

Той обясни, че фирмата е участвала редовно в търг, на който право да участват са имали и други фирми. Боеприпасите обаче са опасни – и производството, и демилитаризацията им, допълни министърът.

По думите на работниците и на самия собственик в складовете са били разрязвани бойни части на зенитни управляеми ракети. "Това е недопустимо. В техническата спесификация, която е неразделна част от договора за утилизация, сме казали изрично, че тези части не се разрязват, не се извършват никакви действия, а единствено се взривяват", обясни още Ангелов.

В тези части има взривно вещество и ако бъде разрязано, то може да бъде извлечено, но това е изключително опасно. "Вероятно работниците от фирмата са се опитали да извършват някакви манипулации върху бойната част, което е недопустимо".

Министърът на отбраната обясни, че не видът оръжие е причината за взривовете, а начинът на манипулиране.

В един цех са били складирани боеприпасите, а и там е извършвана утилизацията на боеприпасите. Фирмата обаче има друг цех, който е останал невредим, защото в него е нямало нищо. В този цех е можело да се извършват манипулациите, смята министърът на отбраната.

140 военни в момента са командировани и прочистват района от отломки от снаряди, обясни Ангелов. Дейностите по разчистване ще струват около 500 хил. лева.

Той обясни още, че през тази седмица договорът с "Берета Трейдинг" ще бъде прекратен, тъй като фирмата не може да продължи да извършва дейността по договора.

За Ангелов е необходимо да бъдат включвани европейски компании при търговете за утилизация на боеприпаси. През 2008 година е имало участие на чужди фирми, но те не са били одобрени, защото изнасят боеприпасите от страната. "Това е несъстоятелно твърдение", смята Ангелов.

Министърът на отбраната коментира още, че е необходима законова поправка, за да може тези фирми да участват в търговете и допълни, че интерес ще има, ако има и големи количества.

"Те ще изнесат боеприпасите в своите високотехнологични заводи, което е по-безопасно", обясни още той.

Всяка година ще има между 3 – 4 хил. тона боеприпаси, които да трябва да бъдат утилизирани. В момента са 14 хил. тона, а преди няколко години, веднага след взривовете в Челопечене – 45 хил.

Водещи

Най-четени