Стотици мюсюлмани от Южна България излязоха на протест 30.06 | 13:09

Спрете унищожаването на храмове в европейска България, призоваха протестиращите

От iNews.bg

Около 500 мюсюлмани от цяла Южна България излязоха на на протестен митинг в Карлово. Митингът, започнал в 11 часа,  бе под мотото: "Спрете унищожаването на храмове в европейска България".

В протеста се включи и главният мюфтия Мустафа Хаджи с други представители на Главното мюфтийство, дойде и екип на турската телевизия.

Според протестиращите не е редно докато не се е произнесъл съдът, да се извършват археологически разкопки при молитвения дом. Те настояват джамиите да са молитвени храмове. 

Мюсюлманите бяха издигнали и плакати с надписи: "Да спрем омразата към джамиите!; "Джамиите не са за музеи!". Повечето от тях се движеха мирно и твърдяха, че са организирани от Главно мюфтийство. Водачи са им местните имами. 

До сблъсъци не се стигна, благодарение на засилената полицейска охрана, която бе образувала 30-метров кордон между протестиращите и местното население. 

Напрежението се повиши в момента, в който мюсюлманите заговориха на турски и започнаха да пеят "Аллах е велик” след молитвата на главния мюфтия, а от другия край звучеше националният химн, изпълняван от жителите на Карлово.

Мюсюлманите не отговориха на словесните провокации и до размирици не се стигна.

Главният секретар на Мюсюлманското вероизповедание в България Ахмед Ахмедов каза, че днешният протест е заради опитите на местните власти да представят фалшиви аргументи. Той посочи подобни казуси в Стара Загора, Ихтиман и Гоце Делчев, предаде БГНЕС. 

В момента улицата до Куршум джамия е осеяна с български национални знамена, звучи националният химн, а полицаите продължават да охраняват.

Недоволството на мюсюлманите се надигна след като започнаха разкопки в Куршум джамия. Според кмета на Карлово Емил Кабаиванов Куршум джамия не е действащ храм през последните 150 години и допълни, че ако карловци са искали, са можели досега да я съборят. 

Той обясни, че сградата на джамията, където започнаха разкопки, е публична общинска собственост и общината има право да разполага с нея и в случая да я включи в разкопките.

Водещи