Христо Иванов няма да влиза в Съвета за съдебна реформа 29.01 | 18:59

Днес се проведе първото заседание

От iNews.bg

Съветът по прилагане на стратегията за съдебна реформа се събра на първо заседание в Министерството на правосъдието в петък. В състава му влизат 20 експерти, но не и бившият правосъден министър Христо Иванов.

Сред членовете са зам.-шефовете на двата върховни съда Павлина Панова и Боян Магдалинчев, представляващият ВСС Димитър Узунов, зам. главният прокурор Пенка Богданова, шефът на Съюза на юристите Владислав Славов, зам.-министри, шефовете на прокурорската асоциация, камарата на следователите и Съюза на съдиите. Изпълнителната власт е представена от Александра Ковачева, съветник в политическия кабинет на вицепремиера Меглена Кунева.

Постоянни представители ще имат и неправителствените организации. Сред тях е Институтът за правни изследвания, към който работеше Христо Иванов, преди да стане министър.

Членовете на новия съвет са определени със заповед от 27 януари на правосъдния министър Екатерина Захариева. Още при встъпването си в длъжност на 18 декември м.г. тя покани Иванов в съвета, а той обеща да помага с каквото може. Името му не е сред членовете. Не е изключено обаче той да бъде включен към някоя от експертните групи към съвета. Една от тях ще работи по измененията на съдебния закон.

"Продължавам да имам прекрасен и интензивен контакт с г-жа Захариева. Но е логично и разумно в съвета да влязат хора, които представляват институции, а аз в момента нямам токова качество”, заяви Иванов, цитиран от "24 часа".

Заседанието на съвета продължи повече от 2 часа, закрито за журналисти. Предварително бе обявено, че в дневния ред са включени доклад за изпълнението на стратегията за реформа за 2015 г. и обсъждане на последния доклад на Брюксел.

В първия доклад се посочва, че основната стратегическа цел е да се гарантира независимостта на съда и другите органи в съдебната система чрез мерки срещу корупцията, политически и икономически натиск и други зависимости. Предвижда се да се подобри методиката за издигане на магистратите и да се въведе електронното правосъдие във всички съдилища.

Водещи