Доброволци преброиха белите щъркели у нас 30.05 | 14:46

Над 400 граждани и експерти преброиха белите щъркели в България

От iNews.bg

С голямо гражданско участие Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) успешно реализира проект за преброяване на белия щъркел в България. Този проект за пръв път изпробва у нас модела "наука за гражданите” или citizens science, при който хора с различни професии и интереси се включват в големи научни изследвания, събират и споделят данни от теренни проучвания. Над 400 доброволци, граждани и служители на БДЗП участваха в инициативата.

В продължение на две лета -  2014 и 2015 г., хора от различни краища на страната се включиха в седмото Международно преброяване на белия щъркел. В България инициативата се координираше от БДЗП в партньорство с Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). В началото на май успешно бяха завършени всички дейности по проект "Търсенето на щъркела: "наука на гражданите” в действие, финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.

"Приятно изненадан и изключително доволен съм от огромния интерес на хората към събитието и специално към белия щъркел", коментира Свилен Чешмеджиев от БДЗП. "Радваща е и новината за увеличаването на броя гнездящи бели щъркели в България – 5825 двойки, в сравнение с преди 10 години, когато те са били 4818 двойки! Нашите екипи от експерти и доброволци, както и благодарение на многото данни, които получихме от хора от цялата страна, успяха да преброят всичките гнезда на вида в България."

Преброяването на белия щъркел е една от най-големите природозащитни кампании в света, включваща хиляди доброволци и експерти. Прави се веднъж на всеки 10 години в над 40 страни в Европа и Африка. Така се преброява цялата световна популация на обичания и уважаван от хората бял щъркел. Хората се отнасят към вида с разбиране и закрила, защото живее близо до домовете им. Белият щъркел е индикатор за качеството на средата, която обитаваме. Присъствието му е знак за чиста вода и земеделски земи, наличие на стари дървета и др.

 

Целта на проекта бе да въвлече граждани и доброволци в научни дейности с природозащитен характер по време на седмото Международно преброяване на белия щъркел и да повиши информираността и подкрепата за опазването на вида. В рамките на проекта бяха преброени всички щъркелови гнезда у нас, проведен бе Национален конкурс, обезопасени бяха рискови щъркелови гнезда, отпечатана бе книга с резултатите и разпространението на белия щъркел в България, както и публикувана интерактивна електронна карта със събраните и обобщени данни, която е налична на специално разработения сайт по проекта – www.shturkel.bg.

Водещи