По пътя към Марс хората може да загубят разсъдък 06.05 | 17:00

Лъчението в Дълбокия космос е сериозен, но практически неизучен проблем

От iNews.bg

Експерименти с животни сочат, че продължителният космически полет може да доведе до сериозни когнитивни нарушения.

Без нови системи за защита от радиация усвояването на Слънчевата система е твърде опасно.

Изследователи от Калифорнийския университет в Ървайн са стигнали до извода, че високоенергийните частици космическо лъчение могат да нарушат когнитивните способности на космонавтите.

В резултат екипажът на междупланетния кораб ще се сблъска с увреждания на централната нервна система и влошаване на способностите да придобива и интерпретира знания.

Проблемът е много сериозен, тъй като за тригодишния полет до Марс е необходимо да се вземат премерени решения и ефективно да се работи в сложни условия, свързани с риск за живота.

Всяко невнимание или неправилно изпълнение на процедурата може да доведе до гибелта на цялата мисия. Освен това уврежданията на нервната система може да са необратими и да доведат до тежки умствени разстройства след връщането на Земята. Съвременните изисквания към безопасността на полетите не позволяват предприемането на подобен риск.

В хода на експерименти изследователите подложили гризачи на продължително облъчване с частици йонизиран кислород и титан. Въздействието на тези частици води до възпаление на мозъка, в резултат се нарушава предаването на сигнали между невроните.

До какви последствия води космическата радиация и ще полети ли човекът към Марс можете да научите в Мегавселена.

Водещи

Най-четени