Област Кюстендил обяви тревога за бруцелоза, вземат кръвни проби от жителите на Рила 31.07 | 15:40

Свикват 6 епизоотични комисии в областта заради тежкото заболяване по добитъка и хората

От iNews.bg

В Рила започна безплатното изследване за бруцелоза на жителите на града и общината заради разпространението на опасната болест по козите и овцете върху хората. Досега регистрираните случаи на заболяването, което наподобава туберкулоза, са 11 и са хоспитализирани в инфекциозни отделения в София. Това съобщи за Фокус здравният експерт д-р Райна Сапаревска

Междувременно областният управител на Кюстендил пък свика спешно за днес заседания на шест епизоотични комисии – в Дупница, Трекляно, Бобошево, Сапарева баня, Кочериново и Бобов дол заради заболяването по добитъка в община Рила. На 3 август ще заседават епизоотични комисии и в общини Кюстендил и Невестино. Целта е да бъде спряно разпространението на заболяването по козите и овцете, причинило заразяването и на хора. Вчера в Рила бяха ефтанизирани първите 15 болни животни.

Кметът на Рила Георги Кабзималск обяви пред Фокус, че резултатите от кръвното изследване на хората ще са ясно в неделя или понеделник. Пробите се вземат в изпратена за целта подвижна лаборатория в центъра на града, а процедурите са безплатни. Пробите ще се взимат в град Рила, а ще се изследват в лаборатория в София.

Вчера общината проведе организирана разяснителна кампания сред населението за първите симптоми на болестта при животните и хората, за да ги разпознаят бързо и да реагират адекватно и бързо. "Притеснение у хората има, но вчера по време на информационната кампания им беше обяснено да не изпадат в паника. Първо трябва да се изчакат резултатите от взетите проби”, каза Кабзималски.

"Много рядко се стига до смъртност в следствие на заразяване от бруцелоза , но пък тя уврежда много органите”, посочи той. И обясни, че първо ще бъдат изследвани рисковите групи, които са в непосредствен контакт със заразените хора - близките и живеещите в една къща.

Кметът призова всеки, който се притеснява от евентуално заразяване, да отиде веднага сградата на общината и да остави трите си имена и телефон за връзка. Ще бъде създаден списък и всеки един човек ще бъде предупреден кога може да отиде да се изследва, каза Кабзималски.

Той увери, че местната власт в Рила е предприела абсолютно всички мерки за справяне и предотвратяване на болестта, като е следвала указанията в съответната Наредба. Всичките мерки са качени на сайта на общината.

На вчерашната среща с жителите на Рила здравните експерти за разяснили какво представлява бруцелозата при хората и животните, как протича, откъде идва опасността, какви мерки трябва да се вземат, кои хора трябва да се подложат на изследване. Сред присъстващите на разяснителната лекция е имало и местни хора, които са консумирали неварено мляко, неузряло сирене, катък, а също и такива, които са обслужвали болни хора или съмнително болни животни. На срещата е присъствал и главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Междувременно продължава извършването на дезинфекция на района на град Рила, извършва се поголовна инвентаризация на всички животновъдни обекти в общианта, каза за Фокус шефът на отдел "Здравеопазване на животните” към Областна дирекция по безопасност на храните в Кюстендил д-р Емил Гъгнев.

Към момента информационната система дава данни за броя на животните, отглеждани в района, но ветеринарните власти ще направят много по-точна инвентаризация, което ще позволи контрола при движението на животните. Планирано е серологично изследване на всички едри, дребни и еднокопитни животни.

"Не виждам притеснение сред собствениците на животни. Няма паника. Населението понася спокойно ситуацията. Предприети са всички мерки и ще успеем да се справим с възникналата ситуация, защото строго спазваме разписаните мерки”, каза ветеринарният експерт.

Регионалната здравна инспекция в Кюстендил разпространи подробна информация за заболяването бруцелоза – за опасния причинител, сезонност и разпространение, инкубационен период, източници на зараза и механизъм за предаването на инфекцията, клинична картина, профилактични мерки и лечение.

От информацията става ясно, че бруцелозата е бактериална инфекциозна болест – зооноза, която се предава на хората директно или индиректно от болни животни, а инкубационният период е непостоянен, като варира от 5 до 60 дни. Клиничната картина може да започне остро или постепенно.

Разнообразните симптоми са както общи, така и органно специфични. Характерни са температурните. Болните от бруцелоза задължително се хоспитализират в инфекциозни отделения, а лечението е продължително, като се провеждат оне два антибиотика.

 

Здравните власти апелира всички лица със здравословни проблеми в района, в който е регистрирана бруцелоза, незабавно да потърсят консултация с медицински специалист. 

Най-четени