Изчисляват дали да поскъпват винетките 28.07 | 14:11

Догодина ще има средства за саниране на всички блокове в България, обясни Лиляна Павлова

От Кристиан Костурков

От следващата година не е изключено цените на винетките да се увеличат. В момента започва да се прави анализ на тарифите, който трябва да приключени до септември или октомври. След това резултатите ще бъдат обсъдени и ще стане ясно дали ще има промяна в цените им през следващата година. Това стана ясно то думите на министъра на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова.

Поскъпване обаче далеч не е изключено. През последните няколко месеца редица представители на правителството, ресорни ведомства и др. нееднократно коментираха, че приходите от винетки не стигат дори за поддръжка на съществуващите пътища и въобще не остава нищо за изграждане на нови. Паралелно с това както Лиляна Павлова, така и транспортният министър Ивайло Московски, шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров и др. многократно са обяснявали, че тежкотоварните камиони плащат прекалено евтини винетки, а срещу това целогодишно повреждат и рушат стотици километри пътища. В тази връзка най-вероятно анализът на цените на винетните стикери ще доведе до някакво поскъпване, най-малко за тежкотоварните автомобили.

От следващата година ще има средства за санирането на всички многофамилни сгради в България. Това ще стане както по националната програма за обновяване на жилищата, така и от европейските програми, обясни Лиляна Павлова. Тя допълни, че по новата Оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР) са предвидени 300 млн. лв. за подобряване на енергийната ефективност в сградите. Също така има условие минимум 40% от тези средства да бъдат насочени към многофамилните жилища. По този начин всички сгради с под 36 апартамента, както и сгради – паметници на културата, които също имат право на европари за енергийна ефективност, ще могат да получат средства за саниране от ОП "Региони в растеж". За по-големите блокове пък собствениците ще могат да разчитат на средства по Националната програма, обясни регионалният ни министър, цитиран от БТА. Павлова допълни и че по-малките сгради, които няма как да получат пари по ОПРР 2014-2020 г., от 1 януари догодина ще могат да кандидатстват за финансиране на такива дейности и по програмата на правителството, която в момента обхваща само по-големите блокове.

Следващата година ще бъде много по-активна по отношение на санирането, прогнозира Павлова. Към момента от Националната програма са се възползвали близо 1200 сгради в цялата страна. Дейностите при тях са на различни етапи, като при някои в момента се извършват технически обследвания, при други текат енергийни одити, каза още регионалният министър.

Водещи