Русия спечели Световната лига 22.07 | 08:28

Сборная безапелационна срещу Бразилия на финала

От Божидар Азманов

Олимпийският шампион Русия спечели Световната лига по волейбол след успех с 3:0 (25:23, 25:19, 25:19) над Бразилия във финала.

Двубоят се игра тази нощ и бе повторение на финала на Олимпийските игри в Лондон миналото лято.

По този начин възпитаниците на Андрей Воронков спечелиха най-комерсиалната волейболна надпревара за трети път в своята история.

По този начин Русия стана третият отбор след Бразилия и Италия с три или повече титли от надпреварата. Предните две титли за Сборная бяха през 2002 и 2011 година.

Русия има общо 14 медала в Световната лига, от които три златни, пет сребърни и шест бронзови. Бразилия пък остава най-успешният отбор в състезанието с рекордните 9 титли, четири сребърни и четири бронзови отличия.

Руснаците нямаха особени проблеми във финала и контролираха играта през цялата среща. Николай Павлов беше най-полезен за успеха с 22 точки, Евгени Сивожелез добави 14, а Дмитрий Мусерский завърши с 11 точки.

За южноамериканците с 8 точки най-резултатен беше Рикардо Лукарели.

Припомняме, че в мача за третото място Италия победи България с 3:2 (21:25, 25:21, 25:20, 21:25, 15:7) в истински трилър и лиши "лъвовете" от първо отличие в Лигата.