Телескопът Хабъл засне невиждано досега разпадане на комета 08.03 | 20:00

Учените развиват теории за причината за това явление

От Боян Кърпачев

Космическият телескоп на NASA Хабъл засне невиждано досега и засега необяснимо разпадане на астероид на няколко по-малки парчета. До момента са били регистрирани и други разпадания на крехки кометни ядра при захода им към Слънцето, но явление подобно на разпадането на астероид P/2013 R3 не е било наблюдавано досега в астероидния пояс.

"Това е една скала. Да гледаме как се разпада пред очите ни е доста невероятно", казва Дейвид Джуит от Университета на Калифорния, който ръководи космическото разследване.

Рушащия се астероид P/2013 R3 е за първи път забелязан на 15 септември 2013 г. Последващи наблюдения на 1 октомври с друг телескоп (този път от Мауна Кеа, Хавай) разкрива три движещи се в пакет тела.

"Наблюдението ни накара да насочим Хъбъл към него", казва Джуит. Със своите чувствителни сензори Хъбъл показа десетина различни обекти, всеки с опашки прах, подобни на комета. Четирите най-големи скални фрагменти били до 200 метра в радиус. Астероидът започва да се разпада в началото на миналата година, но най-новите снимки показват появата на нови парчета.

"Това е наистина странно за да наблюдаваме. Никога не сме виждали нещо подобно преди", казва Джесика Агарвал от Института Макс Планк. "Разпадането може да има много различни причини, но благодарение на Хъбъл можем да определим по-точно процеса."

Едва ли щяхме да наблюдаваме същото явление, ако астероида се беше сблъскал с друг. Ефектът би бил мигновен, а не каквото наблюдаваме сега. Изключваме варианта за разпад поради затопляне на парите, защото се намира на 480 милиона километра разстояние от Слънцето.

Това оставя сценария, в който астероидът се разпада заради коварен ефект на слънчевата светлина, която причинява скоростта на въртене да се увеличи бавно с течение на времето. В крайна сметка неговите съставни части бавно се разпръсват поради центробежната сила. Този т.нар. ефект YORP е бил обсъждан от учени в продължение на няколко години, но досега не е наблюдавано такова явление, което да го докаже.

 

1212705

Водещи

Най-четени