АОБР иска от властта спешна програма за компенсация цените на тока за бизнеса 17.07 | 16:00
Асоциацията излезе с отворено писмо
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) излезе с отворено писмо до властта като призова за спешни мерки относно високите цени на електроенергията в България. За да бъде подкрепена българската икономика и запазена българската индустрия е наложително да бъде приета от Министерски съвет Програма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти. Това написаха от АОБР в писмо до инстутициите относно екстремните цени на електрическата енергия и възстановяване на механизма за компенсиране на цените. Оттам посочват, че на пазарния сегмент "ден-напред" постигнатата цена на електрическата енергия за ден на доставка 15 юли е 373,82 лева за мегаватчас (MWh), или най-високата от началото на месеца. Освен това самият юли е най-скъпият от началото на годината със средна цена за периода 1-15 юли от 249,15 лв./MWh За сравнение, следващият най-скъп месец през настоящата година е юни с цена от 191,52 лв./MWh.
От асоциацията допълват, че за първата половина на месеца България е с четвъртата най-висока цена в Европейския съюз. Понастоящем по-скъпа е електроенергията само в Унгария (272,24 лв./MWh), Румъния (266,99 лв./MWh) и Гърция (251,25 лв./MWh). Цената в България е 2 пъти по-висока от тази в Чехия, 2,1 пъти по-висока от тази в Германия, 2,2 пъти по-висока от тази в Нидерландия, 2,3 пъти по-висока от тази в Австрия и 3,2 пъти по-висока от тази във Франция, пишат в писмото още от АОБР. Оттам допълват, че вечерните часове са изключително скъпи с цени в диапазона 600 - 1000 лв./MWh, a за 15 юли надхвърлят 1100 лв./MWh.
Според Асоциацията на организациите на българските работодатели причините за тази конюнктура могат да се търсят в съчетание от фактори, като дефицит на електроенергия на някои от регионалните пазари (Унгария, Румъния), намалени междусистемни преносни капацитети между страните в Югоизточна Европа, износ на значителни количества електроенергия от региона към Украйна, високи температури и недостиг на воден ресурс в региона, както и непланов престой на АЕЦ "Козлодуй", макар че включването на 6-и енергоблок засега не оказва положителен ценови ефект.
"Тези фактори, са извън контрола на пазарните участници, особено на потребителите. Въпреки това българският бизнес за пореден път е принуден да заплаща колосални цени на електрическата енергия и то в условия на спад на поръчките, 17 поредни месеца срив в промишленото производство и общо забавяне на икономическия ръст. Тези събития се развиват на фона на проблеми с бюджетния дефицит и рискуват да подхранят нови инфлационни процеси.
Цени на електроенергията сред най-високите в Европейския съюз са пагубни за конкурентоспособността на българските икономика и индустрия както в рамките на ЕС, така и на трети пазари. През изминалите няколко години индустрията в страната претърпя енергийна криза с високи цени на електроенергията и природния газ. Конкурентоспособността ѝ е подложена на допълнителен натиск от обстоятелството, че България е външна граница на Европейския съюз. Промишлеността в страната оцеля благодарение на компенсациите за цените на електрическата енергия, покриващи разликите между пазарната цена и стойността от 200 лв./MWh, пишат още в писмото от Асоциацията на организациите на българските работодатели.
Водещи
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Снежен циклон обхваща Гърция
По цялата пътна мрежа на страната се извършват проверки за наличие на вериги, глобата е 80 евро
11.01 | 13:40
-
Огнян Минчев: САЩ не могат да подарят лесна победа на Русия в Украйна
"5% за отбрана е напълно реалистична цифра не само за Европа, но и за САЩ", твърди той
11.01 | 13:00
Най-четени
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00