Ангел Вукодинов: Търсенето и цените на зърното в света ще нараснат 02.10 | 15:53
Производителят се надява реколтата догодина да компенсира загубите от сегашната
Има индикации, че през 2016 г. на световния пазар ще има по-голямо търсене на пшеница, че следващата реколта ще е по-добра от сегашната и цените ще са по-високи. Такава е прогнозата на бившия председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България и член на Контролния съвет на организацията Ангел Вукодинов, цитиран от Фокус.
"Мисля си, че след две години на пренасищане на пазарите с пшеница, ще има по-голямо търсене, което вероятно ще се отрази по-благоприятно на цените”, коментира той. Според него вариантите за стопаните са няколко варианта:"Добра реколта с добра цена, което се случва веднъж на 10 години; добра реколта с недобра цена, което се случва много често, но не е лошо, защото все пак по-голямото количество умножено дори по-ниска цена и пак дава някакъв резултат; лоша реколта с добра цена, което също не е най-лошия сценарий; и лоша реколта с лоша цена, което вече е катастрофа.
Свукодинов определи цените на зърното за последните 2 години като "лоши и относително ниски". Докато през 2014 г. все пак е имало добра реколта и ниските цени са били компенсирани, то през тази година, особено в Пловдивския регион, реколтата е доста слаба почти на всичко, прибрано досега – рапица, пшеница, ечемик.
"При слънчогледите също не е най-лошата реколта, но все пак се отчита една по-слаба реколта като цяло. И всичко това, умножено по една лоша цена, води до ниска доходност и ниска финансова способност на земеделците”, констатира земеделският предприемач.
Той обаче смята, че още е много рано да се говори за качеството на следващата реколта. Все пак имало предпоставки да се каже, че земеделците могат да си свършат работата както трябва.
"Ако всичко е нормално и догодина имаме една по-добра реколта, аз се надявам пазарите да бъдат по-благодатни, за да имаме по-добра цена и да компенсираме неблагоприятните условия от 2014 и най-вече от 2015 г”, посочи Вукодинов. И допълни, че обикновено на декар се засяват около 50-60 хиляди семена пшеница. "Това, умножено по площите, стават милиони бройки. Обикновено всяко семе се засява с любов и надежда. Всяка сеитба по начало е съпроводена с надежда”, отбеляза земеделският производител.
Водещи
-
Фънки празнува 65 г. 3 дни с приятели на прасе
Той си пожела Maserati с четири врати за празника
19.01 | 15:30
-
Проф. Болева: Ако ни оценяват с декемврийската инфлация, влизаме в Еврозоната
Обаче ако много я вдигнем през януари, това ще се отрази, смята финансистъът, преподавател и...
19.01 | 18:00
-
Въздушна линейка спаси израелец, паднал от тераса в Банско
Чужденецът е открит да лежи в неадекватно състояние
19.01 | 17:40
-
Калин Стоянов: От залязващата коалиция ПП-ДБ са се фиксирали болезнено върху Пеевски
Тези хора имат спешна нужда от медицинска помощ, пише в пост във Фейсбук бившият вътрешен...
19.01 | 17:20
Най-четени
-
Цените на горивата вървят нагоре, макар и бавно
Само за 30 дни те поскъпнаха по бензиностанциите с 5-6 стотинки за литър, а на места и с повече
19.01 | 11:00
-
България е получила близо 32 млрд. лв. от еврофондове
Най-много от тях са похарчени в София – 6,2 млрд. лв.
19.01 | 13:00
-
ПП-ДБ иска промяна на назначение в кабинета „Желязков”
е настояват ГЕРБ да се откаже от номинацията на Ивайло Иванов за началник на кабинета на...
19.01 | 14:00
-
Рая Назарян: Борисов далновидно, отговорно и държавнически отстъпи
Разпределението на втория ешалон постове започва във вторник
19.01 | 13:20