Всеки трети у нас не работи или не иска да работи 31.05 | 15:03
Работодателите у нас не търсят чужденци, за да преодолеят проблема с работната ръка

Два милиона български граждани се определят като икономически неактивни т.е. всеки трети у нас не работи или не иска да работи. Това показват данните от преброяването на населението, извършено от Националния статистически институт (НСИ) през тази година.
В светлината на тези данни директорът на Европейския институт у нас Любов Панайотова препоръча българската миграционна политика да се определя от интереса на икономиката и така да се осигурява заетост на чуждестранни граждани от български произход, но и на квалифицирани работници, които не са от страни-членки на ЕС. Препоръката беше изказа по време на дискусията "Въвеждане на европейската "Синя карта" в България и нуждите на българския бизнес от висококвалифицирана работна ръка", която се проведе днес (31.05.11) в Българската стопанска камара (БСК).
Любов Панайотова коментира още, че според данни на "Евростат” само след 24 години в Европейския съюз ще има дефицит на 24 млн. специалисти. Затова и Европейската комисия взе решение за въвеждане на синята карта за висококвалифицирани емигранти, по подобие на зелената карта на САЩ, още в края на 2007 г. Проучванията тогава показаха, че в срок от 20 години ЕС ще се нуждае от над 20 милиона добре квалифицирани имигранти.
По време на днешната среща в БСК бяха представени и резултатите от проучването на нуждите на българския пазар на труда от висококвалифицирана работна ръка, проведено от Европейския институт.
Оказва се, че най-трудно работодателите намират ръководни служители (74% от запитаните дават този отговор) и висококвалифицирани професионалисти (83%), а най-лесно – нискоквалифицирани работници (88%).
29% от анкетираните декларират, че биха наели висококвалифицирани работници от други страни, за да преодолеят проблема с търсенето на работна ръка, но огромната част от запитаните (45%) не са склонни на подобна стъпка.
Анализът показва, че 65% от анкетираните очакват положително развитие на бизнеса си през следващите една-две години, като приблизително половината от запитаните твърдят, че биха постигнали най-високо ниво на ефективност чрез инвестиции в качествени машини и оборудване, а 22% разчитат на вложения в обучението на персонала.
Резултатите сочат още, че най-голям е недостигът на квалифицирани работници и служители (52%), а най-малък - на ръководни кадри (11%). Очакванията на бизнеса са през следващата година да се увеличи необходимостта от висококвалифицирани специалисти (според 72% от анкетираните), а търсене на нискоквалифицирани работници прогнозират едва 13% от участвалите в проучването.
Сред ключовите изводи от проучването е, че връзката между образователната система и бизнеса практически липсва. Едва 3 на сто от респондентите посочват като място за набиране на персонал центровете за професионално обучение, а други 17% ползват за тази цел образователните институции (училища и университети). Най-често (в 60% от случаите) работодателите разчитат да намерят подходящи служители чрез лични контакти и препоръки от познати.
Като основна причина за трудното намиране на необходимите специалисти анкетираните посочват факта, че обучението в средните и висшите училища не отговаря на търсенето на пазара на труда (56%). Също така, според 52% от участниците в анкетата, значително е спадналото общо образователно ниво у нас, а според 58% от анкетираните нивото на квалификация на работниците е незадоволително.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Задава се нова порция от пролетни празници и почивни дни
Отново има възможност за комбинации, които да удължат почивката за всички.
25.04 | 09:45
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34
-
Кой празнува имен ден
Тя се нарича още и Нова неделя, защото с нея започва цикълът от недели, които споменават...
25.04 | 09:30