ВяЕЦ „Св. Никола“ произведе над 166 000 MWh ток за първите 7 месеца на 2019 г. 07.08 | 11:26
Ветроенергийният парк е в основата на създадената Интегрирана система за ранно предупреждение за защита на птиците
Най-големият ветроенергиен парк в България, собственост на ЕЙ И ЕС Гео Енерджи – ВяЕЦ "Св. Никола" край Каварна, произведе 166 434 MWh чиста енергия за първите седем месеца на 2019 г.
Дейността на 156-мегаватовата мощност допринася България да изпълни целите си за дела на ВЕИ в общия енергиен микс. Освен това, чрез производството на вятърна енергия, ВяЕЦ "Св. Никола" подпомага намаляването на въглеродния отпечатък на българския енергиен сектор, като е спестила на страната ни 184 742 тона СО 2 от началото на годината.
За периода януари - юли 2019, с цел предпазване и минимизиране на риска от сблъсък с прелитащи птици, 52-те турбини на ВяЕЦ "Св. Никола" спряха работа общо за 160 минути. ВяЕЦ "Св. Никола" е в основата на създадената Интегрирана система за ранно предупреждение за защита на птиците, която е съобразена с европейските изисквания за опазване на застрашените видове птици. Интегрираната система намалява риска от сблъсък на птици с въртящите се части на вятърните генератори, чрез спиране на единични, групи турбини или цели вятърни централи, както и изпълнява мониторингова програма през рисковите периоди за видовете с консервационна значимост. Системата обединява както информация от няколко радарни системи, така и прекия мониторинг на място на специалисти орнитолози, които ежедневно наблюдават птиците в района, оценяват потенциалните рискове и при необходимост издават заповеди за спиране на турбини.
Общата инвестиция в проекта за ВяЕЦ "Св. Никола" е 540 млн. лева. Средствата за проекта са банкови заеми, отпуснати от консорциум воден от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Международната Финансова Корпорация (МФК - част от Световната банка), които дружеството изплаща регулярно.
Водещи
-
Почина най-високата баскетболистка в историята
Семьонова, която завинаги ще остане в историята със своя ръст от 213 сантиметра и невероятни...
09.01 | 17:59
-
Близо 300 аптеки остават блокирани, обещаните IT екипи липсват
Хаосът с рецептите продължава - НЗОК не спази 48-часовия ултиматум
09.01 | 17:45
-
С шест стотинки е поскъпнал градският транспорт в Перник
Цената на билета за градските линии е 0,80 евро или 1,56 лв. при досегашна цена от 1,50 лв
09.01 | 17:15
-
Бив депутат от ИТН разкри опити за политическо пазаруване и липса на диалог със Слави Трифонов
Анализът на ситуацията показва, че напускането на Чорбанов съвпада с критичен спад в...
09.01 | 17:00
Най-четени
-
Строят още 36 километра от магистрала “Хемус”
За другия участък там - 4.2, който е с дължина 14 км, регионалният министър издаде разрешение...
09.01 | 14:59
-
Как да преборим „януарското сиво“ и да запазим желанието за действие?
Следобедна малка почерпка: „Умната енергия“
09.01 | 14:15
-
Баба Бориска за първата пенсия в евро: Вземах хубавите пари, гледайте колко са хубави само – зелени, червени
Светлината идва от най-малкия потомък – двегодишното правнуче. "Това е светлинката ми. Чакам...
09.01 | 11:59
-
Таро прогноза за 2026 г. по месеца на раждане
Съставен е хороскоп за 2026 г. с помощта на карти Таро, базиран на месеца на раждане
09.01 | 11:30