Гурбетчиите си купуват основно имоти у нас 22.10 | 17:23
Паричните на българските емигранти остават важни за икономиката

Намаляването на преводите от чужбина заради кризата ще се отрази както на стандарта на живот, така и на макроикономическите показатели като цяло, смятат икономистите на БАН.
Българските емигранти продължават да изпращат пари у дома, въпреки кризата в Европа и САЩ и общия спад на икономическата активност и заетостта.
Преводите от чужбина имат все по-голямо значение не само у нас, но и в редица страни на Югоизточна Европа, заяви проф. д-р Искра Христова-Балканска по време на Международната конференция за посткризисното икономическо развитие на ЕС и България, организирана от Института за икономически изследвания при БАН.
Според нея в Молдова и Албания, например, парите от емигранти са около 40% от БВП, като по-голямата част се изразходват за дрехи и храна, 10% – за образование и спестявания и само 5 на сто за инвестиции или за подпомагане на частния бизнес.
В България парични преводи от емигрантите се използват основно за закупуване на недвижими имоти, отчитани като преки чуждестранни инвестиции, подчерта проф. Христова-Балканска.
Освен че допринасят за икономическия растеж, по-високи доходи на част от населението и заетостта, парите от емигрантите имат и някои отрицателни ефекти върху икономиката. От една страна, притокът на свежи пари от емигранти намалява стимулите за търсене на работа, а от друга – увеличените разходи за потребление оказват натиск върху цените на вътрешния пазар, обезценяване на местните стоки и услуги и ръст на инфлацията.
Паричните трансфери могат да компенсират временни финансови липси, но съвсем не могат да подменят загубите от изтичането на високо квалифицирани кадри, подчертаха участниците в конференцията. Според експертите значителното изтичане на мозъци от България се дължи основно на икономическите фактори, като например липсата на перспективи пред младите хора за кариера у нас.
Паричните преводи от трудовата миграция са важен двигател на вътрешно търсене в България, но намаляването на обема им заради кризата ще понижи стандарта на живот на много домакинства и ще предизвика допълнителни затруднения с негативен ефект върху макроикономическите показатели като цяло, смятат експертите.
Водещи
-
Множество световни лидери обявиха, че ще пътуват до Рим за погребението на папа Франциск
Президентът на Полша Анджей Дуда, който обяви ден на национален траур за събота (26 април), ще...
23.04 | 10:45
-
За нормален живот човек се нуждае от близо 2000 лева месечно
Български парадокс: По-бедни, но с по-скъпи стоки
23.04 | 10:30
-
Българска делегация, водена от Росен Желязков, ще бъде на погребението на папа Франциск
В делегацията ще участват още вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.
23.04 | 10:15
-
От началото на следващата седмица спират парното отопление в Перник
Документите се приемат в един от клиентските центрове на дружеството.
23.04 | 09:59
Най-четени
-
Днес празнуваме Светла сряда с обичаи за дъжд и защита от болести
Ладино хоро - магия в движение
23.04 | 09:15
-
От началото на следващата седмица спират парното отопление в Перник
Документите се приемат в един от клиентските центрове на дружеството.
23.04 | 09:59
-
На 23 април имен ден празнуват всички, които носят името Александър,
Александра е едно от имената на гръцката богиня Хера
23.04 | 09:45