Дават парите от продажба на въглеродни емисии за ВЕИ 01.08 | 15:22
Брюксел ни задължавал средствата да са за енергийна ефективност

Приходите от продажба на квоти за емисии на парникови газове ще се изразходват за облекчаване на тежестта на потребителите на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това решиха депутатите, като приеха окончателно актуализацията на бюджета за тази година. Очаква се постъпленията от продажба на вредни емисии да са в размер на 236,2 млн. лв.
Актуализацията на бюджета предвижда събраните до момента от продажба на квоти парникови газове 85,6 млн. лв. да се използват за покриване на разходите за "зелена" и "кафява" енергия.
От ГЕРБ се обявиха против мярката, тъй като според тях парите щели "да потънат в нечий джоб" вместо да се дадат на пенсионерите и социално слабите за купуване на въглища и дърва.
От БСП отговориха, като посочиха, че по време на мандата си ГЕРБ не е вдигнала пенсиите с нито един лев.
По думите на социалиста Явор Куюмджиев сумата от 85,6 млн. лв. не могат да бъдат дадени на пенсионерите, както искат от ГЕРБ, тъй като ЕК задължава парите от продажба на парникови емисии да са за повишаване на енергийната ефективност или за енергия от възобновяеми източници.
Четин Казак от ДПС се върна към началото на управлението на ГЕРБ и каза, че пенсионерите тогава са били наречени "лош материал", а на финала са констатирали, че възрастните хора са "опукали" фискалния резерв, допълни БТА.
Депутатите гласуваха още средства от актуализацията на бюджета да бъдат заделени и за новото Министерство на инвестиционното проектиране.
Водещи
-
България към РСМ: Консенсусът в ЕС е непроменим, време е за изпълнение на ангажиментите
България изразява нарастваща загриженост относно продължаващото неизпълнение от страна на...
02.09 | 17:59
-
Инцидентът с трамвай: Щетите са за 50 000 лв., ще санкционират ватмана
По думите му не е редно ватманът да слиза да си купува кафе, но това е честа практика.
02.09 | 17:40
-
Реджеп Ердоган: Путин и Зеленски все още не са готови за лидерска среща
Загриженост за ситуацията в Газа
02.09 | 17:20
-
Здравните власти в Румъния регистрират съществено нарастване на случаите на COVID-19
Националният институт за обществено здраве съобщи, че през седмицата 18-24 август са били...
02.09 | 16:45
Най-четени
-
Южнокорейският рапър и певец Psy е арестуван
47-годишният музикант поднесе извинение след ареста си по подозрение в незаконно придобиване...
02.09 | 10:30
-
Терзиев: Ще изискам спешни мерки за гарантиране на безопасността на градския транспорт
"Гражданите трябва да се движат спокойно и с доверие, че системата работи за тяхната...
02.09 | 11:15
-
НОИ превежда майчински и болнични
Ще бъдат захранени и сметките на хората с временна нетрудоспособност /в болнични/
02.09 | 11:59
-
Министър Вълчев предлага учебният ден да започва по-късно
Предизвикателства с двусменното обучение
02.09 | 14:00