Дали 2 август е толкова важна дата за САЩ? 27.07 | 18:11

Според Барак Обама дотогава трябва да бъде решен въпросът с публичния дълг на страната

От Ивайло Ачев

След точно седем дни (ако броим и днешния), САЩ ще обяви фалит, ако не вдигне лимита на публичния си дълг. Това поне прокламират много широко американският президент Барак Обама и американският финансов министър Тимъти Гейтнър.

Дали обаче наистина 2 август е датата, в която за САЩ небето ще пропадне, ако няма консенсус между демократи и републиканци? Анализ на агенция "Ройтерс" показва, че това изглежда не е точно така.

Според мнението на доста анализатори обаче, американската хазна няма да остане без средства. Реално 15 август е датата, на която САЩ ще фалира, ако не вдигне тавана на публичния си дълг, твърди Уорд Макарти, главен икономист и директор в Jefferies&Co. Неговото мнение се споделя и от Barclays Capital, макар че специалистите там считат, че по-вероятната дата за фалит е 10 август.

Най-важната част в позицията на анализаторите е, че ако САЩ си покрие задълженията, които трябва да обслужи на 3 и 4 август, то кредитният рейтинг на страната няма да бъде понижен.

На 3 август Вашингтон трябва да направи плащания от 23 млрд. долара по социални и пенсионни програми, а ден по-късно трябва да покрие задължения по американски ценни книжа на стойност 90 млрд. долара. Тези суми не са проблем за финансовото министерство на САЩ, казва Лу Крендал, главен икономист в Wrightson ICAP.

Вече над 150 конгресмени от Републиканската партия, обединени в т.нар. Комисия по статистическите проучвания в САЩ към Камарата на представителите, подкрепят мнението на Jefferies&Co и Wrightson ICAP.

Това дава отговор защо все още няма компромис между републиканци и демократи относно тавана на американския публичен дълг – явно републиканците считат, че има достатъчно време, завършва анализа си Ройтерс.

Водещи

Най-четени