Диалог с бизнеса ще е приоритет на кабинета догодина 17.12 | 16:32

Бобева очаква износът да се увеличи със 7,2%

От Елица Елефтерова

Диалогът с бизнеса е един от приоритетите на правителството за следващата година. Това заяви вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева. По думите й само по този начин ще могат да се преодолеят всички проблеми. Според нея активен диалог трябва да се води още със синдикатите, браншовите организации и двустранните организации на бизнеса.

Тя изрази умерен оптимизъм по отношение на икономиката на страната ни за следващата година. Това обаче можело да стане само с активна правителствена политика.

Бобева посочи, че очаква ръстът на БВП догодина да е 1,8%, износът да се увеличи със 7,2%, а инфлацията да е в рамките на 1,8%.

В същото време обаче на лице оставал проблемът с безработица. Според нея догодина незаетите в трудоспособна възраст ще са в рамките на 12,6% от населението.

Бобева разкритикува работата на представителствата ни в чужбина, тъй като според нея нещата могат да вървят много по-гладко. Тя изрази мнение, че чрез по-активен диалог, воден от търговските аташета, може да се засили износа и външната ни търговия.

Вицепремиерът посочи, че с промените в Закона за обществените поръчки ще се решат четири основни проблема – непрозрачност, с подизпълнителите, липсата на конкуренция и тромавите процедури.

Бобева подчерта, че за изминалите шест месеца е запазена финансовата и икономическата стабилност въпреки вътрешните и външните шокове – съответно политическата криза през февруари у нас и бавното възстановяване на европейската икономика и подценената ситуация в Сирия.

По думите й през това време са поставени основните за икономически растеж. Според нея има нисък бюджетен дефицит, който е под 2%.

"Най-малко 14 европейски държави желаят подобен бюджетен дефицит", каза Бобева.

Освен това през изминалата половин година страната ни е отчела ръст на БВП в размер на 0,6% при среден показател за ЕС от нула процента. Също така фискалният ни резерв е в размер на 4,9 млрд. лв., а доходността на ДЦК е положителна.

Друга тенденция, която се наблюдава, е за намаляване на външния дълг на частния сектор.

Най-четени