До 6 г. 25% от сградите у нас могат да бъдат енергийно ефективни 27.03 | 11:55
По програма "Региони в растеж" са предвидени 262 млн. евро за такава дейност

Ако страната ни успее да усвои средствата за енергийна ефективност по новия програмен период, то 25% от сградите у нас могат да бъдат енергийно ефективни към 2020 г. Това заяви министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева при откриването на конференцията "Стратегическа инфраструктура България 2014".
По новата оперативна програма "Региони в растеж" са предвидени 262 млн. евро за енергийна ефективност, от които за административни сгради безвъзмездното финансиране ще е 100%, а за жилищните сгради 75%.
За образователна инфраструктура по новата програма са предвидени 220 млн. евро. Близо 84 млн. евро ще бъдат използвани за здравна инфраструктура, като по-голямата част от тези средства са за спешната помощ.
В нованта програма са предвидени и 214 млн. евро за социална инфраструктура, за превенция на риска от свлачища - около 19,7 млн.евро и за развитие на туризма - 127 млн. евро. За подкрепа за регионална пътна инфраструктура са отпуснати 194,5 млн. евро за подобряване на пътища от 1, 2 и 3 клас.
Терзиева анонсира, че още през следващата седмица се очаква стратегията за ВиК-сектора да бъде приета от Министерски съвет. Тя ще бъде насочена към населените места с хронични проблеми с безводието, които са с над 200 000 жители.
Осигурени са и средства за укрепване на бреговете в района на Поморие и Силистра, посочи още Терзиева, а се предвижда и да се разработи специална програма с приоритизирани подобни обекти, за които да се търсят източници на финансиране.
Сред приоритетите на министерството в пътния сектор е завършването на големите пътни проекти и подготовката на новия програмен период, както и подобряване на второкласните и третокласните пътища, а също и въвеждане на интелигенти транспорти системи и засилен контрол върху качеството на строителството.
Тази година ще бъдат обявени и тръжни процедури за строително-монтажните работи на индикативна стойност от близо 770 млн. лева, посочи още тя.
За новия програмен период се подготвят проекти за рехабилитация на около 700 километра пътища от 1, 2 и 3 клас, като по новата оперативна програма "Региони в растеж" се очаква да бъдат отделени близо 200 млн. евро и част от тях ще бъдат предназначени и за изграждането на нови шосета.
По новата програма индикативните суми за развитие на градската среда с националното съфинансиране възлиза на близо 270 млн. евро. Към момента е предвидено тази помощ да се насочи към 67 града от 1, 2, 3 и 4 ниво, допълни Терзиева.
Водещи
-
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май
За това предупредиха две от почистващите фирми - Столичната община им дължи близо 9 млн. лева
15.05 | 17:45
-
Ресторантьорите призовават Васил Терзиев да подаде оставка
Те изразиха възмущение, че втори ден столицата е блокирана, от което те търпят сериозни загуби
15.05 | 17:30
-
Тома Биков: Протестът на обществените медии е справедлив
По думите му в ресорната парламентарна комисия има консенсус за възможните решения
15.05 | 17:01
Най-четени
-
Подготвя се стачка и на метрото
Това съобщи Иван Кирилов, председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа"
15.05 | 13:40
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Протестът на служителите на БНТ, БНР и БТА блокира ключово кръстовище в столицата
Те настояват за увеличение на заплатите най-малко с 15 процента
15.05 | 13:20