Еднакво данъчно третиране на фирмите, обеща финансовият министър 07.12 | 15:00
Според Горанов тенденцията е бюджетните резерви да са предимно от данъчни приходи

"Предизвикателство през следващата година е въвеждането на все повече справедливост в средата за правене на бизнес чрез гарантиране на еднакво третиране на всички стопански субекти при данъчното облагане. Няма да пестим усилия за това никой да няма конкурентно предимство и да не си е платил данъците". Това заяви финансовият министър Владислав Горанов по време на бизнес форум, организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), цитиран от пресцентъра на министерството си.
"Бюджетът има две функции спрямо бизнеса - едната е през разходите и начина, по който функционира държавата, създавайки условия за правене на бизнес. Другата е бъркайки в джоба на данъкоплатеца, за да формира въпросния бюджет", посочи той. И увери, че правителството се стреми да подобрява ефективността на разходите в бюджета, което "не е самоцел, а политика за смекчаване на натиска за промяна на съществуващата добраданъчна система".
"Демографската криза и тенденциите към увеличаване на разходите неминуемо ще оказват натиск върху дефицита и дълга и от там дебатът за промяна на съществуващата, според мен - добра, данъчна система ще се изостря през следващите години. Така отговорността към което и да е правителство ще бъде съхраняване на сегашната рамка чрез резерви, не само по линия на събираемостта на приходите, но най-вече при ефективността на разходите, за да не се окаже лошо пророчество това, че данъчната система наистина ще бъде под натиск", подчерта Горанов.
Министър е уверен, че независимо от неблагоприятните геополитически тенденции, "България ще успее да се възползва от сравнителните си предимства, които проличаха през тази година и темповете на растеж ще се увеличат".
"За съжаление, няма магическа пръчка, с която да можем да раздвижим вътрешното потребление, но се надявам, че благодарение на относителната икономическа и политическа стабилност, догодина у хората ще се появи склонност повече да потребяват, а по-малко да пестят", каза още той.
Министърът изрази и надежда, че банките ще издържат стрес тестовете, което ще им предостави допълнителна възможност за по-активно кредитиране на икономиката.
"Успели сме да включим достатъчно инвестиционни разходи в бюджета, така че да покрием евентуална липса на европейски такива в началото на 2016 г.", увери Горанов.
Водещи
-
Милен Велчев за еврозоната: Повече инвестиции, по-високи заплати, но и повече инфлация
Изнесените данни за изпълнението на Бюджет 2025 ми звучат песимистично, заяви бившият финансов...
01.07 | 21:00
-
Китай изобрети бойни "комари"
Миниатюрните нано роботи като този са предназначени за шпионски мисии или тактическо...
01.07 | 20:30
Най-четени
-
"Промяната" увисна на ръцете на ДБ
01.07 | 17:00
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30