Експерти предричат ръст на фалитите у нас 31.03 | 16:00
С по 2% ще се увеличат фирмите в несъстоятелност в България за 2025 и 2026 година

С по 2% ще се увеличат фирмите в несъстоятелност в България за 2025 и 2026 година прогнозират експерти. Според последния доклад на анализаторите това са нива под средните в световен мащаб, които се очаква да се повишат с 6% и 3%. В същото време обаче предстоящото увеличение на броя фалити у нас през тази и следващата година е осезаемо на фона на средните показатели от периода преди COVID кризата – съответно със 7% и 9%.
Кои сектори са в риск?
В България традиционно транспортният сектор е начело по брой регистрирани случаи на забавени плащания и лоши вземания. Фирмите имат неизпълнени ангажименти към доставчици на горива, както и висока междуфирмена задлъжнялост. Сроковете за погасяване в сектора поддържат ниво от над 90-120 дни.
Като цяло строителството и земеделието запазват нивото си на просрочия, без да се забелязва тенденция в посока несъстоятелност, но малките строителни фирми изпитват трудности и нерядко не успяват да погасят дълговете си дори и след 120 дни отсрочка. Фирми, спечелили обществени поръчки, съобщават за забавени плащания от държавния бюджет в срокове от 6-9 месеца.
Ръст бележат просрочията при малките земеделските производители, които или не успяват да реализират продукцията си или изпитват недостиг на средства поради лизинг на техника и/или банкови заеми. Така те са принудени да отлагат плащането на дълговете си за идния сезон. В хранителния сектор и по-конкретно в месната индустрия се забелязва увеличение на просрочията до 120-180 дни, като се появяват и случаи на оспорени вземания поради доставка на негодна или некачествена продукция.
Така въпреки че на вътрешния пазар към момента не се отчита ясен ръст на несъстоятелностите, длъжниците все по-често съобщават за сключени споразумения с НАП за разсрочване на публичните им задължения, особено в транспортния сектор и строителството. Проверките показват, че все по-често се прибягва и до продажба или промяна в собствеността на фирмата (излизане или замяна на съдружник, промяна на формата). Длъжници все по-често информират и за реформи в бизнеса им, което води до допълнително забавяне в погасяването на дълговете им.
Фактор за просрочията и невъзможност за обслужване на дълговете, особено при малките фирми, е и междуфирмената задлъжнялост, която у нас бележи ръст до нива от 90 до 150 дни.
Допълнително усложняване на икономическата ситуация на глобално и регионално ниво през следващите години може да се очаква и при запазване на инфлацията и високите лихви по кредитите, а това ще направи оцеляването на бизнесите още по-сложно. Прогнозният ръст на фалитите в света през 2025 г. води след себе си и реален риск за 2,3 млн. работни места, алармират още експертите на Allianz Trade.
Водещи
-
ДАНС: Нивото на терористична заплаха за България остава ниско
В годишния доклад на агенцията се отбелязва, че през 2024 г. разузнавателната активност на...
29.04 | 19:29
-
Президентът Радев от Варшава: ЕС ще гарантира сигурността си, ако е икономически силен
"Аз се надявам преговорите за мир да се ускорят и не само - надявам се по-скоро да видим...
29.04 | 19:15
-
Министър Борислав Гуцанов е против вдигането на пенсионната възраст
Социалният министър увери, че т. нар. швейцарско правило остава
29.04 | 19:00
-
Тервел Пулев става актьор
29.04 | 18:40
Най-четени
-
Временен технически проблем възпрепятства достъпа до официалния сайт на Националната агенция за приходите
Данъчната администрация съветва гражданите да използват Chrome или Edge
29.04 | 12:30
-
Трагедия: Камион уби оперния певец Богомил Спиров
Солистът на Музикалния театър е бил блъснат на пътя, докато карал мотора си
29.04 | 14:00
-
Софийският градски съд ще проведе днес делото срещу бившия министър-председател Кирил Петков
Интересен факт е, че тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков, който ръководеше МВР по време...
29.04 | 09:59
-
Нови ваксини в имунизационния календар
„Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни,...
29.04 | 13:20