Етикет ни подсказва дали печката, която купуваме, е китайска 16.04 | 11:40
Поставянето на стикер "Произведено в..." вече е задължително за нехранителните стоки

Ако сте решили да си купувате нова печка или нов телевизор, първо се уверете дали стоката има етикет, на който е обозначена страната, където е произведена. Така ще може да разберете много лесно дали печката е китайска, немска или южнокорейска.
Всичко това се прави за улеснение на потребителите, но вече е и задължително изискване за стоките, които се продават на територията на ЕС.
Поставянето на стикер "Произведено в..." вече е задължително за нехранителните стоки, реши Европейският парламент (ЕП).
Плановете предвиждат и затягане на изискванията за безопасност на продуктите, както и на правилата за надзор на пазара, информира пресслужбата на ЕП.
Поставянето на етикет "Произведено в..." ще спомогне за проследяване на продуктите и по този начин ще подобри и защитата на потребителите, заявиха членовете на Европарламента.
"С тези промени ще се подобри значително прозрачността във веригата за доставка на продукти и това е добре за потребителите", заяви докладчикът на ЕП относно безопасността на продуктите Кристел Шалдемозе.
Тя изрази дълбокото си съжаление, че заради различия във вижданията си държавите членки не са успели да се обединят около обща позиция по този въпрос.
"По този начин те блокираха преговорите по регламента като цяло. Ситуация, която е в ущърб на безопасността на потребителите в Европа", допълни Шалдемозе.
Новото изискване за етикетите ще се прилага за почти всички продукти на вътрешния пазар с изключение на лекарствата, уточняват още от ЕП.
За стоки с повече от една страна производител ще се обозначава тази, в която продуктът е претърпял "последната съществена, икономически обоснована преработка", която води до създаването на "нов продукт" или представлява "важен етап от производството".
От ЕП искат също така на фирмите, които нарушават правилата, да бъдат налагани съизмерими санкции с възпиращ ефект. Те трябва да са съобразени с тежестта и продължителността на неправомерните действия.
Евродепутатите предложиха на ЕК да бъде създаден публичен черен списък на фирми, за които многократно е установено, че не спазват изискванията. От ЕП настояват и за изготвяне на база данни с продукти, създали проблеми за потребителите.
Водещи
-
Тежък инцидент с електрическо превозно средство в „Слънчев бряг”
По неофициална информация от местната полиция произшествието е станало около 14:00 часа на...
14.08 | 17:40
-
Правителственият самолет ИЛ-96-300 на Специалния летателен отряд "Русия" излетя от летище Внуково
В делегацията ще участват също министърът на отбраната Андрей Белоусов и финансовият министър...
14.08 | 17:22
-
Този след обяд ще бъде предимно слънчево с временни увеличения на облачността над южните и западните райони
Там се очаква да духа временно силен вятър от изток-североизток с пориви до 20-22 m/s.
14.08 | 16:15
-
The Atlantic: Путин може би залага капан
Белият дом отхвърля опасенията, че Путин може да надхитри Тръмп.
14.08 | 15:30
Най-четени
-
The Atlantic: Путин може би залага капан
Белият дом отхвърля опасенията, че Путин може да надхитри Тръмп.
14.08 | 15:30
-
Без вода в Плевен: докога?
Вчера хората излязоха на протест и настояват проблемът да бъде решен.
14.08 | 10:15
-
Пророкът на кризата от 2008 г. предсказа какво ни предстои сега
Според него нито един друг пазар в света не може да се похвали с такава концентрация на...
14.08 | 10:45