Задълженията ще се отписват автоматично след 10 години 07.02 | 10:04
Това предвиждат промените в Закона за задълженията

След 10-годишен срок да се отписват автоматично натрупаните сметки за ток, вода, телефон, лизинг, както и някои потребителски кредити, без обезпечение. Това предвиждат промените в Закона за задълженията, които влязоха в парламента.
След изтичането на 10-те години, дългът повече няма да тежи на човек, дори и ако през този период кредиторът е водил дела, за да си върне парите. Това е една от идеите на законовата поправка.
В момента действа 5-годишна обща давност и 3-годишна за периодични плащания. Ако кредиторът предяви иск за задължението си, давността автоматично се прекъсва и започва да тече наново, а с нея - и дългът.
"В момента е възможно, когато един гражданин дължи някакви суми, изпълнителните производства да продължават над 10 години. Имаме случаи и на 15-17 години изпълнително производство, където се трупат редица лихви, разноски, такси", обясни депутатът от ГЕРБ Емил Радев, който е вносител на законопроекта. "Сега, след изтичането на 10-та година, независимо, че се водят изпълнителни производства, те ще се прекратяват и гражданинът ще може наново да гради своята семейна икономика, и да започне на чисто", обясни той пред БНТ.
Радев добави, че и в момента държавата използва 10-годишната абсолютна давност за данъците, които събира, така че тя може да се приложи и за частните дългове.
Когато законът бъде приет, абсолютната давност ще се счита от 1 януари на годината, следваща годината, в която кредиторът е поискал задължението си. Според Емил Радев, след като влезе в сила поправката в закона, тя ще изчисти дълговете 10 години назад.
"Тази абсолютна давност действа като една метла. Една метла, която трябва да измете вземането, образно казано е това, независимо дали е текла, спирала давността", коментира законопроекта адвокат Стефка Атанасова.
Тя обаче отбеляза, че така разписан нормативният акт ще засегне само бъдещите длъжници и за да му се придаде обратно действие, текстовете трябва да се прецизират.
В крайна сметка, депутати и юристи се обединяват, че законът ще облекчи длъжниците и съдебната система. Според Атанасова, е и в защита на кредиторите.
Предложението е промяната в закона да влезе в сила 6 месеца, след като нормативният акт бъде приет. Давността не се прилага служебно и не означава заличаване на задълженията, а длъжникът трябва да се позове на нея.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44