Обмислят фиксирани схеми при облагане на фирмите с данък „уикенд“ 11.02 | 08:01
НАП се договори с работодатели за опростяване на механизмите при въвеждането на частичен данъчен кредит с промени в Закона за ДДС

Законът за ДДС може да бъде променен с цел по-лесното прилагане на данък "уикенд". За това са се разбрали ръководството на Националната агенция за приходите (НАП), работодателски организации и експерт-счетоводители, съобщи БНР.
Говорителят на данъчните Росен Бъчваров потвърди, че ще бъде направен преглед на европейските практики и е възможно да се стигне до фиксирани пропорции при възстановяването на данъчен кредит за активи, които се използват едновременно за служебни и за лични цели.
"Това, което предстои да направим е да се прегледа международното законодателство за въвеждането на частичен данъчен кредит. Евентуално да се помисли за определени фиксирани нормативно пропорции, и в зависимост от този анализ, в консенсуса между органите на изпълнителната власт, на частния бизнес, работодателите и разбира се съгласувано със законодателния орган, да се помисли дали, и ако да, какви промени в законодателството биха могли да се направят и да са от взаимен интерес", каза Бъчваров.
Личното ползване на служебни вещи трябва да бъде облагано, но механизмът за това трябва да бъде опростен, категоричен е Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
"Несъмнено и органите на НАП, и нашето мнение е, че личното ползване трябва да се облага с ДДС, но това трябва да става през ясен и опростен механизъм, а не през сложните хипотези в указанието на НАП. Като резултат се договорихме да бъде проучен европейския опит и в кратък срок да бъде променено законодателството в посока опростяване на прилагането на облагането на личното ползване", коментира Добрин Иванов.
Фирмите по ДДС имат три правни възможности да обявят кои служебни активи се ползват за лични нужди, уточниха от приходната агенция. Едната възможност е да не се приспада данъчен кредит за съответните стопански разходи и да не се начислява данък за доставката за лични нужди.
При втория, ако се ползва еднакъв размер данъчен кредит и за двете дейности, може да не се начислява данък за доставката за лични нужди.Третият начин пък е да се приспадне данъчен кредит за стоката и да се начисляват данък за доставката за лични нужди.
Водещи
-
Официална информация за смъртта на Тодор Славков 2
Районната прокуратура в Стара Загора е образувала досъдебно производство за изясняване на...
22.07 | 12:04
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
МО: Не е вярно, че дейности на военните са причинили пожара край учебен център „Сливница“
От възникването на пожара досега, Сухопътните войски съдействат с личен състав и техника на...
22.07 | 12:15
-
Над 40% от българите не могат да си позволят веднъж годишно едноседмична почивка
А най-голям е делът в Румъния - 58,6 на сто.В Западна Европа са на другия полюс - в Норвегия...
22.07 | 12:00
Най-четени
-
Внезапно почина Тодор Славков
Внукът на Тодор Живков се отиде на датата, на която и майка му Людмила, и вуйчо му Владимир
21.07 | 23:58
-
Овладян е пожарът в костинбродското село Безден
Все още не е локализиран, продължаваме да работим, посочи той
22.07 | 10:15
-
Броят на пенсионерите се увеличи с над 12 хиляди души спрямо миналата година
Най-голям дял в разходите заемат пенсиите с 11,524 милиарда лева
22.07 | 09:15