Планът за оздравяването на БДЖ се хареса на финансовия министър 06.08 | 18:56
Компанията отново ще получава субсидия от държавата, няма да има съкращения и спрени влакове

6 август беше критичен ден за БДЖ "Пътнически превози" - на тази дата изтече срокът, който финансовият министър Симеон Дянков постави, за да получи план за реформата на компанията.
И явно идеите на транспортния министър Ивайло Московски са се харесали на Дянков, защото компанията отново ще получава реалният размер на субсидиите си, няма да има съкращения на персонал, нито спиране на влакове.
Това гарантира Московски след продължилата над 2 часа среща във финансовото министерство, съобщава Агенция "Фокус". По време на разговорите е постигнато споразумение да се намалят разходите на дружеството и да се увеличат приходите, допълни още транспортният министър.
На въпрос как точно ще бъде постигнато това Московски отговори - с намаляването на гратисчиите. В началото на новия парламентарен контрол ще бъде приета наредба срещу пътуването без билет. Ще бъдат създадени исловия за писане на актове и възможности за събиране на средствата от тези актове. "Там резервите са в милиони", коментира още транспортният министър.
Тема са били и мерките срещу кражбите в БДЖ. Обсъдено е и компанията да предостави част от активите си за обезпечаване на кредита от 1995 г., каза още Московски. За ползване на държавата могат да бъдат дадени почивните станции и други сгради.
Плановете за оздравяване на компанията бяха поискани в петък (3 август) от финансовия министър Симеон Дянков след като ден по-рано изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев обяви, че в средата на август компанията може да фалира.
Още от началото на миналия месец държавата спря субсидията за БДЖ "Пътнически превози", защото компанията е спряла да изплаща 17-годишен заем към Световната банка. Тогава бяха изтеглени 150 млн. лева.
Всеки месец БДЖ "Пътнически превози" получава от държавата по 14 млн. лева.
Водещи
-
Николай Василев за бюджета: Сметката на управляващите в края на годината няма да излезе
аедно със счетоводните шмекерии, които правим в момента, разходите през тази година за първи...
13.09 | 14:00
-
Кой чай е по-полезен - зеленият или черният?
13.09 | 13:40
-
От 2 до 6 бона за 6-дневна почивка в Банско през новия зимен сезон
В курортния град уверяват, че цените тази година ще са на същите нива като миналогодишните
13.09 | 13:20
-
Желязков: Този вот на недоверие е алманах на всички проблеми в съдебната система
По думите му, стои въпросът ще бъде ли допуснато разглеждането му в противоречие с...
13.09 | 13:00
Най-четени
-
До 30 градуса в последните летни дни на септември
Максималните температури по морето ще бъдат 24°-25°С, но вълните ще са високи
13.09 | 09:00
-
Борисов с остра критика към Любен Дилов-син (ВИДЕО)
Лидерът на ГЕРБ поздрави участниците в академия, организирана от младежката организация на...
13.09 | 10:40
-
"Възраждане" излиза на национален протест, иска оставка на правителството
В 16.00 часа протестиращите ще се съберат в София пред Триъгълника на властта
13.09 | 09:45