Подобряват се очакванията ни за развитието на икономиката 07.01 | 09:09
Все по-често си правим планове за големи покупки през следващите 12 месеца

Българите са малко по-оптимистично настроени за развитието на икономиката на страната, показва наблюдение на потребителското доверие за месец декември на компанията за маркетингови проучвания GfK България.
Запитаните имат подобрени очаквания за нивата на цените - както като оценка на изминалите 12 месеца, така и като очаквания за бъдещето. Наблюдава се снижение в индекса, сочещ доколко се очаква цените да растат. Въпреки това резултатите по този индикатор са по-ниски от 2009.
Индикаторът за обща икономическа ситуация в страната през последните 12 месеца се е покачил със седем пункта до -45; с шест пункта повече от същото време през миналата година.
Очакванията за общата икономическа ситуация през следващите 12 месеца също се повишават с четири пункта до -17; със седем пункта повече от декември 2009.
Запитаните имат подобрени очаквания за нивата на цените, както като оценка на изминалите 12 месеца, така и като очаквания за бъдещето. Наблюдава се снижение в индекса, сочещ доколко се очаква цените да растат. Въпреки това резултатите по този индикатор са по-ниски от 2009. Индикаторът за обща икономическа ситуация в страната през последните 12 месеца се е покачил със седем пункта до -45; с шест пункта повече от същото време през миналата година.
Нивото на безработица през следващите 12 месеца също се очаква да бъде по-ниско. Индикаторът за декември е 30, което е два пъти по-ниско от същия период през 2009, когато е бил 62. Този резултат изразява по-оптимистичната гледна точка за намаляване на безработицата.
Индикаторът, свързан с оценка доколко моментът е подходящ за големи покупки, се покачва с пет пункта до -31; четири пункта повече от същото време през миналата година. Очакванията за големи покупки през следващите 12 месеца нарастват с четири пункта до -29, което е със седем пункта повече от стойността през миналата година.
Индексът, показващ оценката на потребителите за това доколко моментът е подходящ за спестявания, нараства с един пункт до -63, което е с един пункт по-ниско от декември 2009. Очакванията за спестяванията за следващите 12 месеца се повишават с три пункта до -62, което е с четири пункта по-високо от миналата година.
Водещи
-
От "Възраждане" предлагат: Хората с пенсии до линията на бедност да получат добавки от 100 лв. за април
Крайният срок за предложения преди второто четене изтича днес.
10.03 | 17:30
-
Вътрешният министър: „Гранична полиция“ ще се увеличи с 864 нови служители
Митов съобщи, че в рамките на управленския мандат престои поетапно увеличаване на капацитета...
10.03 | 16:59
-
Румен Радев: Инсинуациите, че саботирам модернизацията на Българската армия, са некоректни
Президентът: Европа не трябва да тласка Украйна към военна ескалация
10.03 | 16:45
-
Александър Лукашенко назначи нов премиер на Беларус
Преди да бъде назначен за премиер, 49-годишният Турчин бе председател на Минския регионален...
10.03 | 16:19
Най-четени
-
Прокуратурата: Побоят над метеоролозите е достоен за книга на Стивън Кинг
Неизяснени мотиви и странно поведение
10.03 | 13:30
-
"Ангели на пътя" бесни на Емрах Стораро
В България загиналите и убитите на милион население са 82.
10.03 | 13:15
-
Има ли някаква мистория с парите, които взима наша известна тв водеща?
Покрай новата рубрика на Цветанка Ризова се разшумя и по този въпрос.
10.03 | 14:15
-
Иван и Андрей разкриха истината: Как се манипулира рейтингът на предаванията
Битката между Нова телевизия и bTV за вниманието на зрителите е по-ожесточена от всякога
10.03 | 12:30