Производството и износът на ток се увеличават 22.01 | 15:31
Прогнозите са потреблението на електроенергия да расте

Производството и износът на електроенергия постепенно се увеличават, става ясно от данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Произведеният ток от централите от Маришкия басейн се е покачил с 10% на годишна база.
Въглищните централи работят почти на пълна мощност. Средночасовата норма на производство на вятърните централи в момента е 400 мегавата, а на соларните мощности - между 200 и 400 мегавата. Поради липса на валежи от сняг през тази зима и по-ниското ниво на язовирите, производството на електрическа енергия от ВЕЦ е с около 10% по-малко спрямо миналата година по същото време.
Към 21 януари 2014 г. средно сме изнесли 1100 мегавата електроенергия,като се очаква за януари средночасово той да бъде 1166 мегавата през деня и между 850 и 900 мегавата през нощта. Очаква се потреблението на електрическа енергия да расте през следващите години. Основните причини са повишеното вътрешно потребление заради намалението на цената на тока за бизнеса и битовите потребители и намеренията за реиндустриализация, заявени от управляващите, информира БТА. Именно повишеното потребление на енергия и увеличаването на износа ще бъдат от значение за стабилизиране на финансовото състояние и на Националната електрическа компания, прогнозират от ресорното министерство.
Задължения на НЕК към момента са в размер на 2,353 млрд. лв., става ясно от доклад министерството. В тях влизат заеми към български и чуждестранни банки на стойност 545 млн. лв. , неразплатени суми към производители на електроенергия за 805 млн. лв. , както и към Българския енергиен холдинг (БЕХ), под чиято шапка е НЕК.
Основната причина за лошото финансово състояние на НЕК са високите цени на зелената енергия и ударното присъединяване на нови производствени мощности от вятър и слънце в периода, преди да бъдат намалени преференциалните им цени. Така от 1 юли 2012 г. цената на електроенергията за бита бе увеличена с 13%, а износът на ток намаля заради високите такси за пренос, в които се прибавяха и добавките за зелена, кафява енергия и некомпенсирани разходи на НЕК.
От енергийното министерство прогнозират, че с промяната на ценовия модел и намаляването на таксата при износ на електроенергия от 34,26 лв. , колкото беше тя през първата половина на 2013 г., на 6,91 лв. за мегаватчас както е в момента, износът на ток ще се увеличава още, а производствените централи ще бъдат натоварени да произвеждат повече електроенергия.
Водещи
-
Започна приемът на заявления за еднократна помощ за ученици
Всички ученици от 1., 2., 3., 4. и 8. клас имат право на 300 лева, които ще се изплащат на два...
14.07 | 14:20
-
Иван Иванов впечатлен от бала на шампионите на Уимбълдън
Шампионът от Лондон се прибира утре вечер в родната си Варна
14.07 | 16:45
-
Акция на "Величие" с луксозни коли
Ивелин Михайлов: Не знам колко струват колите, те не са наши
14.07 | 16:30
-
ТОП 10 на силно енергийните места у нас
14.07 | 16:15
Най-четени
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59