Спряха окончателно "Бургас-Александруполис" 12.03 | 12:33
Народен представител се опита да отложи решението за следващото НС

Икономическата комисия гласува окончателното спиране на проекта "Бургас-Александруполис", съобщи агенция "Фокус".
Най-вероятно днес и парламентът ще одобри денонсиране на споразумението за изграждането на петролопровода.
Преди депутатите от комисията да одобрят стопирането на проекта независимият народен представител Георги Терзийски се опита да отложи спирането му. Той предложи решението за денонсиране да влезе в сила, след като бъде налице отрицателна Оценка за въздействие върху околната среда.
Депутатът подчерта, че парламентът няма нужното доверие, за да приеме проекта.
От своя страна синият депутат Мартин Димитров заяви, че тръбата ще застраши туризма в региона, без да донесе особени икономически ползи за страната. "Разбираме интереса на Русия и Гърция от този проект, но какъв е българският интерес", попита той.
Според него и останалите участници нямат ясна идея откъде ще дойде проектното финансиране.
Според вицепремиера в оставка Симеон Дянков в най-добрия вариант инвестициите в тръбопровода ще се възвърната едва след 60-65 години. Според него проектът не е осъществим.
Депутат от БСП попита Дянков: "Никой ли не ви обясни, че проектът е предимно политически? Този проект щеше да подобри инфраструктурата, щеше да намали екологичните рискове в региона, не да ги увеличи. Русия не се отказва, Гърция не се отказва, отказваме се ние – единствената страна, която има икономическа изгода от проекта”.
Решението за отказа от "Бургас-Александруполис" беше взето от кабинета "Борисов" през 2010 година. Сред мотивите за стопирането бяха неодобрението на проекта от страна на местното население, както и че тръбопроводът ще минава през защитени територии.
Водещи
-
Бащата на Сияна: Благодаря, че вместо да се молите за здравето на децата си, се молите за душите на нашите
Продължават протестите срещу войната по пътищата
13.04 | 19:00
-
Тържествена церемония в Трета авиобаза посрещна първия Ф-16
Експлоатацията му ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България
13.04 | 18:40
-
В понеделник транспортни работници излизат на протестно шествие в София
Вижте къде ще има затворени улици
13.04 | 18:20
-
Карлос Насар e най-добрият тежкоатлет в Европа за 2024 г.
Изминалата година бе най-успешната във все още кратката кариера на 20-годишния спортист
13.04 | 18:00
Най-четени
-
Доган се "прибра у дома" в Боянските сараи за среща с младежкото ДПС, полицията го изгони (ВИДЕО)
Нахлуването на Ахмед Доган и неговите привърженици в имота, известен като "Сараите" в Бояна, е...
13.04 | 10:20
-
Нов протест в София заради опасните пътища
Повод за масовото недоволство стана трагичният инцидент с 12-годишната Сияна
13.04 | 11:00
-
Гроздан Караджов: Ако сведем до нулa жертвите на тези 36 участъка, ще спасим 150 българи
11 институции отговарят за пътищата, ние работим с отговорност и срокове, заяви транспортният...
13.04 | 13:20
-
Калфин: ЕС няма интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия
"Имаме капацитет и трябва да се насочим към високотехнологичната отбранителна индустрия",...
13.04 | 14:00