Супермаркетите ни - под прицела на Европейската комисия 06.05 | 13:28
Причината за проверките, осъществявани от нея, са нелоялните търговски практики
Европейската комисия е започнала да събира доказателства срещу супермаркетите и големите магазини за нехранителни стоки във връзка с некоректно поведение от тяхна страна.
Информацията е изпратена от европейския комисар за вътрешния пазар и услугите Мишел Барние, която е изпратена до евродепутата Ивайло Калфин, съобщават от пресофиса на последния.
По-рано, пред март тази година, Калфин сигнализира ЕК, заявявайки, че е необходимо да се предприемат мерки. Това се случи след, като с него се свързаха от професионалното сдружение на работодателите Съюз "Произведено в България”.
По думите на представителите на сдружението супермаркетите в България поставят неизгодни условия, както на производителите, така и доставчиците.
По-малко от 20 на сто от стоките, които се продават в големите вериги у нас, са български, показа проучване на "Произведено в България”, което излезе по-рано тази година. Причината за подобен род дисбаланс са нелоялните търговски практики и търговските отстъпки, които се предлагат на вносителите на хранителни продукти.
Те възлизат на 5 до 15%, докато за българските са много по-големи - между 20 и 60 на сто. Това лишава малките производители и доставчици от повече от половината от тяхната печалба.
Във връзка с това Европейската комисия вече събира доказателства по случая и обмисля възможните решения на проблема.
По-обстойно се изследват последиците от въпросните практики върху по-малките пазарни участници.
Водещи
-
АП изезе с обширна статия за падането на кабинета Желязков и предсрочните избори
Новите избори, които ще са осмите от 2021 г., вероятно ще доведат до силно фрагментиран...
13.12 | 18:00
-
На извънреден събор: Дадоха мандат на ръководството на БЛС да подпише нов НРД
Ще се настоява за не по-малко от 10% ръст на цените на клиничните пътеки
13.12 | 17:40
-
Петър Чолаков: Вървим към втора фаза на избори след изборите
Ние сме си виновни, не Борисов и Пеевски - докато има балами, ще има и тарикати, категоричен е...
13.12 | 17:00
Най-четени
-
Васил Божков: Ще финансирам младите да влязат в парламента
Бих подкрепил партия на президента Радев с две ръце, заяви биснесменът-политик
13.12 | 15:00
-
Весела Чернева: Италия, Малта и България неприятно изненадаха Брюксел
С позицията си те се присъедиха към скептицизма на Белгия за руските активи
13.12 | 16:20
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
Божанков, ПП-ДБ: Висшата и нечовешка арогантност събори правителството
Протестът беше заради потъпканото достойнство на българския народ, каза той
13.12 | 12:40