Транзитният газ през България е основно за Турция 30.09 | 09:55
След десетилетие ще потребяваме 4,5 млрд. куб. метра газ годишно

Близо 80% от природния газ, които "Булгартрансгаз” транзитира, отиват към Турция. Това каза Кирил Темелков, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз” при представяне на десетгодишен план за развитие на инфраструктурата за пренос и съхранение на природен газ в България, информира агенция "Фокус”.
За миналата година цялото транзитирано количество е било 15 млрд. куб. метра газ. От тях близо 50% са за Турция, за Гърция – около 20%, за Македония – под 1%. За всички тези страни се наблюдава ръст на потреблението, каза Темелков.
Системата на "Булгартрансгаз” ще отговори на потребностите както в национален мащаб, така и в регионален по отношение на транзита. Прогнозата е до края на десетгодишния период потреблението на газ за България да достигне 4,5 млрд. куб. метра газ годишно.
Ако се развият мощности за производство на електричество от газ тогава потреблението е възможно да се повиши. Очаква се ръст на потреблението на газ в Турция и Гърция.
За Македония също се очаква значителен ръст, но там газоразпределителната система не е развита, тепърва ще се развива и затова през 2013 г. се очаква потребление от 0,4 млрд. куб. метра газ.
В Сърбия потреблението в момента е 2,8 млрд., през 2013 г. се очаква 3 млрд., а до края на десетгодишния период – 3,8 млрд. куб. метра.
Относно изграждането на интерконекторната връзка с Гърция, Темелков каза, че проектът не се развива от "Булгартрансгаз”, но самата технология изисква разполагане на трасета, за да се прецени кое от тях ще е най-подходящо.
Прави се ОВОС, както и други проучвания и ако се срещнат проблеми – екологични, археологически, геоложки или други трасето се изменя. Гръцкият проект се развива много добре и върви по план. Няма нещо, което да е променило изцяло проекта, каза още Кирил Темелков.
Планира се в този планов период да бъдат изградени междусистемни газови връзки с Румъния, Турция, Гърция и Сърбия. За Турция се планира двупосочен диверсивен капацитет – т.е. да тече газ и в двете посоки. От страна на Турция е заявено, че България не може да разчита на нея за доставки на газ, но на нейния пазар може да се намери газ, който да запълни конектора.
България няма притеснения, че пазарът няма да осигури газ за този интерконектор. Разглежда се и вариант за включване на частни инвеститори в проекта.
Съоръжението до границата ще е на "Булгартрансгаз”. За изграждане на интерконектор с Турция или Румъния не е необходимо междуправителствено споразумение, уточни Кирил Темелков.
Водещи
-
Изследванията на падналото от небето горящо меко тяло в частен двор в Якоруда показват, че това вероятно е космически отпадък
На следващия ден от община Якоруда взеха проби от мястото, където е изгорял обектът с размер...
24.07 | 14:30
-
Кметове и жители на населени места в община Петрич са готови да блокират автомагистрала "Струма"
Редица закъснения на влаковете в страната
24.07 | 14:15
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45
Най-четени
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев препоръча да се къпем, за да ни е мирна главата
Затова съветвам всички, които имат рани да избягват да се къпят във водоемите, включително в...
24.07 | 10:15
-
САЩ забрани транссексуални да се състезават с жени
Промяната в политиката на USOPC поставя Америка в противоречие с някои международни спортни...
24.07 | 11:00
-
Хората, които правят 7000 крачки на ден, имат значително по-нисък риск от широк спектър сериозни здравословни проблеми
За да намери по-научна цел, международен екип от изследователи прегледа 57 предишни...
24.07 | 11:30