Частни инвеститори пак имат апетит към "Белене" 01.02 | 18:21

Те искат да откупят държавния дял от централата. Ще внесат предложението си до МС и НС

От Ралица Стоянова

Група частни инвеститори проявяват интерес към реализиране на АЕЦ "Белене". Те предлагат да поемат управлението на проекта, като откупят държавния дял и възстановят на държавата всички досега извършени разходи.

Това съобщи в имейл до редакцията на Econ.bg Ангел Деспотов, представител на инвеститорите.

Те имат намерение да внесат официално предложение до Министерския съвет и Народното събрание в началото на февруари.

"Нашият интерес е за строителство на нова АЕЦ на площадката в Белене като частен проект. Като аргументи в своя полза за улесняване на решението за приемане на предложението ни ще посочим експертните  анализи на независими експерти, които  са категорични, че за държавата е неизгодно да инвестира в този проект при досегашните допускания и условия, както и категоричното изявление на премиера АЕЦ "Белене" да бъде построена само при наличието на частни инвеститори", се казва в съобщението на инвеститорите.

Те заявяват, че техните разчети категорично показват рентабилността на проекта.

Инвеститорите настояват за гаранции от страна на държавата, с които тя да осигури свободен пазар на енергията у нас съобразно директивите на ЕС, да не създава изкуствени административни пречки, с които да забави изпълнението на проекта, както и да обезпечи отказа си от бъдеща национализация.

Инвеститорите поясняват, че не изискват от държавата да се ангажира с предварителен договор за изкупуване на произведената енергия и не очакват гаранции от българското правителство за успеха на проекта.

Поясняват, че либерализацията на пазара чрез отварянето му за независими доставчици и търговци на енергия за тях е достатъчно условие, което от своя страна ще доведе и до редица безспорни ползи за бизнеса и потребителите. Преструктурирането на проекта като частен ще даде възможност на всички заинтересовани лица да участват в него при ясно регламентирани условия и перспектива.

В съобщението е посочено, че преди насрочването на референдума правителството е отложило преговорите за втора ядрена централа у нас, но според тях резултатите от допитването показват по-скоро положителна нагласа в обществото.

Според инвеститорите реализирането на техните намерения ще донесе множество ползи - ще бъдат създадени над 5000 работни места в процеса на изграждане, значителен обем от работите ще бъдат възложени на вътрешни подизпълнители, а икономиката ще увеличи експортния си потенциал.

В края на септември миналата година американският консорциум Globul Power Consortium заяви интерес за реализирането на проекта АЕЦ "Белене”. Така и не стана ясно обаче доколко инвеститорът е реален и сериозен.

 

Водещи

Най-четени