Чобанов: До 2016 г. минималната работна заплата става 420 лв. 25.01 | 11:01
Максималният осигурителен доход ще скочи до 2800 лв., предвиждат плановете на правителството
До 2016 г. се планира вдигане максималния осигурителен доход до 2800 лв., а минималната работна заплата да стане 420 лв. По този начин ще има плавно увеличаване на доходите на най-уязвимите членове на обществото. Това заяви в интервю за "24 часа" министърът на финансите Петър Чобанов
"Залагаме и растеж от 2,9% и 3,4% съответно за 2015 и 2016 г. Разбира се, новата бюджетна процедура за 2015-2017 ще добави допълнителни мерки и параметри в посока икономически растеж, социална отговорност и фискална дисциплина, но има добра основа в рамката 2014-2016 г."
На въпроса има ли пари в държавата, министър Чобанов отговори така: "С риск да разочаровам някои политици и колеги макроикономисти, които чертаеха мрачни прогнози за изпълнението на бюджета и колко ненужна е актуализацията му през лятото, ще ги опровергая. Предварителните данни за изпълнението на бюджета за 2013 г. показват, че дефицитът на касова основа е под 2%, най-вероятно 1,9%."
"Стратегията на правителството да не ограничава икономическия растеж през фиска, а напротив - да го подпомага, даде резултати", категоричен бе министърът на финансите
Попитан за миналогодишната актуализация на бюджета, той изказа мнение, че без нея потенциалът на икономиката вероятно би се свил, което би да попречило на политиката спрямо най-уязвимите социални групи. Чобанов изнесе данни според които данните на икономиката показват ръст от 1,5% на годишна база.
"Смятам това за много добър резултат, който се дължи на новата ни политика. Знаехме, че ако освободим бизнеса от страха, коректно се отнасяме към него и му осигурим ликвидност, ще има резултат...През тези месеци показахме грижа за хората с ниски доходи, но и подадохме ръка на бизнеса, за да мисли и планира по-спокойно, отново да започне да инвестира и да разкрива работни места".
Водещи
-
Диана Дамянова: За 24 часа Борисов събра аудитория, равна на тази на по-големия протест на площада
Слуховете за внезапната политическа смърт на лидера на ГЕРБ се оказаха силно преувеличени
04.01 | 18:00
-
Астрологът Силва Дончева за 2026-а: Криза, смяна на елити и обрати
О февруари тръгва чудовищна финансова криза, може да продължи три десетилетия, прогнозира тя
04.01 | 17:40
Най-четени
-
Петролът: Истинската причина за атаката на САЩ срещу Венецуела
Това коментира Йордан Божилов анализира сложната ситуация, подчертавайки, че светът е изправен...
04.01 | 12:20
-
Първи спекулации: Удвояват цените, но в евро
Така кутия, струвала 5,23 евро на 1 януари, на следващия ден вече се предлага за 10,22 евро,...
04.01 | 12:00
-
Кой е най-подходящят ден за сватба през 2026-а, според астрологията?
Почти всеки месец има няколко специални дати, които могат да донесат не само прекрасен сватбен...
04.01 | 12:40
-
Заради силния вятър: Пътищата към Витоша са затворени
Решението на СО е превантивна мярка, предприета поради реална опасност за сигурността на...
04.01 | 13:00