20% от работодателите у нас плащат заплатите "на ръка" 22.08 | 19:40
Нито мениджърите, нито работещите вярват в пенсионната система, смятат от социалното министерство

Над 20% от фирмите у нас плащат заплатите на своите служители "на ръка". Работодателите масово използват различни трикове на сивия сектор, за да заобикалят минималните осигурителни прагове.
Затова от Европейската комисия настояват страната ни да преосмисли политиката за определянето на тези минимални осигурителни доходи за различни професии, която не въведена през 2002 г.
Ежегодното договаряне засяга 15% от работещите у нас, но по различни браншове не се стига до споразумение между работодатели и синдикати и се прилага минималната работна заплата. За това помага и слабият ръст на минималната работна заплата в страната.
При някои професии минималните прагове са между 560 и 960 лв. Затова проверяващите се натъкват на куриозни случаи, при които дори счетоводителите в една фирма се осигуряват на минимална заплата, вместо на минималния праг за професията. Ето как минималният осигурителен доход влияе на използваните сиви практики от работодателите. "
Преназначават се лица от длъжност с по-висок праг на длъжност с по-нисък праг на осигуряване. Назначават се лица на непълно работно време. Назначават се и лица на фиктивни договори и им се доплаща на ръка," обяснява доц. Емилия Ченгелова от БАН, цитирана от TV7.
В края на тази седмица изтича крайният срок, в който трябва да бъдат доворени осигурителните прагове за 2015 г. Досега от общо 85 дейности при само 36 е постигнато споразумение между работодателите и синдикатите. Това обхваща половината от работещите, като увеличението е от 0 до 12%. При електронните съоръжения и въздушния транспорт е 12%, 0,3% за хлебопроизводството и 0,4 на сто за строителството", разясни Веселин Минчев от Министерство на труда и социалната политика.
Според ведомството работодателите често използват нерегламентирани практики, тъй като нито ръководителите, нито работещите вярват в пенсионната система у нас. През последните 12 години НОИ е натрупал 5 млрд. лева дефицит. Така заетите предпочитат да се осигуряват на по-малка част от доходите си, защото не знаят дали изобщо ще успеят да се пенсионират.
Водещи
-
Костадинов: Когато "Възраждане" получи властта, ще извади България от еврозоната
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли, увери той
06.07 | 18:00
-
Далай Лама навърши 90 години
Хиляди последователи отбелязаха юбилея на духовния водач в подножието на Хималаите
06.07 | 17:40
Най-четени
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
Рая Назарян: Опозицията се превърна във фабрика за неуспешни вотове
Това правителство преследва много упорито всички заложени цели, заяви тя
06.07 | 13:20
-
Трима загинали, след като кола се заби в заведение в Разград
Автомобилът е управляван от 19-годишен младеж
06.07 | 11:40