Независимо от политическите нюанси в момента политиката по доходите трябва да бъде приоритет в Бюджет 2025. В бъдещата план-сметка на България най-важният въпрос може би е дали държавата, като най-големия работодател, ще продължи политиката по доходите и дали тази политика ще съответства на ръста на заплатите в частния сектор.
Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любослав Костов.
"Въпросът е да има отговорност, реципрочност и последователност в обещанията, както и като влезе бюджетът в парламента наистина да има отговорност и да се мисли за хората и за това какво движи растежа в тази държава."
По думите му бюджетът трябва да е балансиран и трябва да влезем в 3-процентните критерии по Маастрихт за дефицита, за да може държавата да покрие критерия за еврозоната. "От КНСБ предложихме на финансовия министър редица приходни мерки, с които да съберат 6-7 милиарда допълнителни приходи, и от тези 6-7 милиарда една четвърт или около 1.5 милиарда да пренасочи за тази хоризонтална политика по доходите от 10%, така че хем да сме в рамките на 3-процентния дефицит, хем да има подоходна политика," обясни той.
Бюджет трябваше да имаме преди три седмици, а в момента още нямаме внесен такъв, каза още експертът и добави, че е добре при разглеждането му в парламента да има консенсус по отношение на две-три по-големи неща, като еврозоната, политиката по доходите, образованието. Любослав Костов изрази надежда да се избере председател на парламента по-бързо, за да може да се сформират и комисиите след това и да бъдат насочени към съответните комисии Законът за държавното обществено осигуряване, Законът за бюджета на Здравата каса и републиканският бюджет, които вървят в пакет.
"Буквално остават 5 работни седмици, а това е изключително малко време за най-големия и важен закон в държавата, колкото повече се бавим и не изкарваме бюджета в парламента, толкова по-малко време ни остава за истински реален дебат по същество и с експертиза."
Относно минималната работна заплата експертът посочи, че тепърва ще се работи за транспонирането в българското законодателство на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз, което ще отнеме известно време. За него е важно минималната работна заплата наистина да бъде адекватните към заплатата за издръжка.
Водещи
-
Пак кошмарна тапа на границата с Турция
Опашката от коли е дълга 12 км и стига чак до Свиленград
22.12 | 18:00
-
Страховитите пророчества на Преподобна Стойна (ВИДЕО)
Загадъчната българска ясновидка е оставила след себе си множество предсказания, предавани от...
22.12 | 17:40
-
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“
Новината била съобщена лично от унгарския премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в...
22.12 | 17:20
-
Издирването на Николай от Конаре няма да спре, обеща вътрешният министър
В търсенето участва и хеликоптер
22.12 | 17:00
Най-четени
-
Проходите Рожен и Превала остават затворени за тежкотоварни камиони
Условията за ски в Пампорово са отлични
22.12 | 13:20