Без двойкаджии в шести клас 10.10 | 20:46
По-малките ще минават в горен клас с двойки без поправителни изпити

Депутатите в просветната комисия отхвърлиха разпоредбите, които даваха възможност на учениците да минават от 5-и в 6-и клас дори да имат двойка по един от учебните предмети.
Това стана при второто четене на Закона за предучилищното и училищното образование.
Учениците от 1-ви до 3-ти клас включително, които са получили незадоволителни оценки, и учениците от 4-ти клас, които имат годишна оценка слаб (2) по учебен предмет, няма да полагат поправителни изпити и да повтарят класа, ако са се обучавали в присъствена форма. Те ще минават директно в по-горен клас.
Учениците от 1-ви до 3-ти клас включително ще получават само оценки с качествен показател - "отлично”, "много добре”, "добре”, "задоволително”, "незадоволително”. В 4 клас оценките вече стават количествени и качествени.
Депутатите отхвърлиха предложението на колегите си Валентина Богданова и Ивелин Николов от БСП за създаването на независима от МОМН агенция за външно оценяване. Управляващите са на мнение, че е по-добре този орган да е подчинен на МОМН, за да подлежи и на парламентарен контрол.
"Нямаме реална система за външно оценяване в средното образование", отбеляза депутатът от ДПС Лютви Местан. Според него умението на ученика да съставя текст е достатъчно условие, за да получи оценка среден (3) на външното оценяване. По думите му трябва да се помисли за регламент на задължителен образователен минимум.
Не се прие и предложението на Диан Червенкондев (ГЕРБ) учениците от 4-ти до 10-ти клас включително да нямат количествени оценки по предметите "изкуства”, "бит и технологии”, "физическа култура и спорт", а само с качествени показатели - "зачита се", "не се зачита".
Водещи
-
Слънчев и топъл петък, вечерта се задават дъждове
Максималните температури ще бъдат между 18° и 23°, в София – около 19°
09.05 | 08:00
-
Зафиров: Ако нямаше Ден на победата, нямаше да има Ден на Европа
Вицепремиерът каза, че отлагането на либерализацията на пазара на тока ще бъде за срок от...
08.05 | 20:40
Най-четени
-
Кой е новият папа Лъв XIV?
Той стана първият американец в историята, оглавил Римокатолическата църква
09.05 | 07:44
-
Слънчев и топъл петък, вечерта се задават дъждове
Максималните температури ще бъдат между 18° и 23°, в София – около 19°
09.05 | 08:00
-
Мецола заплаши да съди Фон дер Лайен
Причината - планът за заеми от 150 млрд. евро за оръжие
08.05 | 17:00
-
Нинова: Стига привилегии! Аман от лицемерие
08.05 | 13:59