Без "congratulations, Borisov" за борбата с корупцията 13.05 | 15:12
Според Брюксел контролът, доколкото се наблюдава, е повърхностен и трудно забележим, и не води до разкриване и наказания при конфликт на интереси и укриването на имущество

Групата държави срещу корупцията (т. нар. комисия "Греко") към Съвета на Европа препоръча днес на България да проявява повече постоянство за предотвратяването на корупцията сред народните представители, съдиите и прокурорите.
Комисията отбелязва, че нашата страна разполага с добра правна основа и съответните институции и организации за пресичането на корупцията. Проблем са все още сложните процедури и множеството канали за прием на сигнали, които не допринасят за очаквания резултат и за постигането на качествени промени в усилията за предотвратяването на корупцията, се посочва в становището.
По мнението на комисията "Греко" контролът, доколкото се наблюдава, е повърхностен и трудно забележим, и не води до разкриване и наказания по случаите, свързани с конфликт на интереси и укриването на имущество. В това отношение се допълва, че прозрачността е привидна.
Всичко това не допринася за укрепването на общественото доверие в трите посочени групи (прокурори, съдии и народни представители), сочат от комисията, като отбелязват, че най-голямо недоверие има към работата на съдиите.
Комисията препоръчва независима оценка за ефективността на системите за разкриване и проверка на
собствеността, установяването на конфликта на интереси и отражението върху предотвратяването и разкриването на корупция сред народните представители, съдиите и прокурорите.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44