Бизнесът против плавно увеличение на трудовия стаж 13.05 | 16:07

Синдикати и работодатели подкрепят минималната пенсионна възраст за полицаи и военни

От Кристиан Костурков

Българският бизнес не е съгласен с предложеното от правителството поетапно увеличаване на възрастта за пенсиониране, стана ясно по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Според изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев работодателите у нас не смятат, че предложенията за поетапно повишаване на трудовия стаж и годините за пенсия не отговарят на демографската картина в страната, предаде БТА. Затова в пенсионната реформа трябва да бъде заложено по-рязко увеличение на пенсионната възраст, става ясно от думите на шефа на БСК.

Според Данев, както и според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, възрастта за пенсиониране на работещите у нас трябва да бъде пряко обвързана със средната продължителност на получаването на пенсии след края на трудовия стаж. А по този показател България заема едно от водещите места в Европа, отбелязват работодателите.

Бизнесът се обяви отново и против увеличаването на осигурителните вноски. Според Божидар Данев преди да се пристъпи към такава мярка, системата на НОИ трябва да бъде изчистена от социални плащания и да се реши проблемът с инвалидните пенсии. А той е много сериозен, смята шефът на БСК. По отношение на пенсиите, получавани от хора с ТЕЛК-ове, мнението му подкрепи и председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев. Според него в това направление държавата трябва да предприеме спешни мерки. У нас нещата около инвалидните пенсии са в пъти над стандартите и нормите в останалите европейски държави, казва Домусчиев, цитиран от "Фокус". Според Божидар Данев едва, когато бъдат изчистени всички тези проблеми, може да се погледне ефектът и чак след това да се мисли за увеличаване на осигуровките.

Работодатели и синдикати обаче твърдо подкрепят предложенията на правителството за пенсионната реформа по отношение на служителите в сектор "Сигурност". Това стана ясно от думите на президента на КТ "Подкпрепа" Димитър Манолов, предаде БТА. Според него двете страни застават зад идеята, че полицаите и военните трябва да получават право на пенсия при условия, подобни на работещите в останалите сектори.

Според предложените към момента от правителството промени служителите в силовите ведомства трябва да получават право на пенсиониране не само при натрупване на определен стаж в системата, но и след достигане на конкретна възраст. В проекта за изменение на Кодекса за социално осигуряване през следващите години минималната възраст за пенсиониране на полицаи и военни се предвижда постепенно да расте, както е и за служителите от останалите сектори.

Водещи

Най-четени