Близнашки "се четка" на посланиците на Франция и Германия 06.08 | 17:13
Още на първия ден в МС и предложи на президента да даде ордени на Филип Отие и Матиас Хьопфнер

Проф. Георги Близнашки едва прекрачи прага на Министерския съвет и вече започна да предлага ордени за някои чужди дипломати.
Днес бе първото заседание на кабинета, веднага след което стана ясно, че е предложено на държавния глава да връчи най-високите държавни отличия на посланиците на Франция и Германия – Филип Отие и Матиас Хьопфнер.
Двете превъзходителства придобиха славата основно заради подкрепата, която заявиха за протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски миналата година. Тогава те подкрепиха президента Росен Плевнелиев, който настояваше, че трябва да се проведат нови избори.
Когато през септември Отие отпътува от България, кабинетът се въздържа да го номинира за ордена. Сега обаче служебното правителство явно е решило да поправи тази несправедливост, като предложи на държавния глава да окичи дипломатите с държавните отличия.
"И двамата имат огромен принос за укрепване на гражданското общество в България. Това е морален акт от наша страна за това, което те направиха за подкрепа на българското общество”, смята проф. Близнашки.
Въпросът е дали България следва да раздава държавните отличия на конвейер на всеки чужд дипломат, когато мандатът му изтече. Звучи малко като че им даваме сувенири за спомен.
За протокола този държавен символ се дава на "чужди граждани — държавни глави и ръководители на правителства, министри, политици, общественици и културни дейци, които имат изключително големи заслуги за двустранните отношения с Република България и за развитието на международното сътрудничество, укрепването на сигурността и мира между народите, както и за защита на правата и свободата на човека.
Посланик Хьопфнер обаче не успя да убеди страната си, че българските граждани са равни на другите европейски народи и Берлин провеждаше антиемигрантска кампания отвсякъде. Това не направи и Филип Отие.
На всеки бе ясно, че Германия и Франция се присъединиха към Дейвид Камерън в обявяването на нови ограничения за имигрантите в Европейския съюз.
Вместо това дипломатите се фокусираха да критикуват вътрешнополитическите проблеми у нас, нивата на корупция, проблемите в съдебната система, а чаканото рамо за Шенген, никой не го даде...
Водещи
-
Пребитите метеоролози: Нападателят ни накара да почистим собствената си кръв
Борба за живот
02.04 | 11:59
-
Бащата на Сияна: Водачът на ТИР-а не слязъл да помогне, пил кафенце
Институциите бездействат въпреки сигналите
02.04 | 11:30
-
Радостин Василев: МЕЧ не иска напускане на ЕС и НАТО, но иска отстояване на отговорна българска позиция
"Повече от 15 години България няма реална външна политика и това е свързано с началото на...
02.04 | 11:15
Най-четени
-
В Народното събрание започват дебатите по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“
На 26 март три партии – „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ, внесоха в деловодството на парламента...
02.04 | 09:15
-
Започва тестването на системата за средна скорост по пътищата
Тестов период и измервания
02.04 | 10:01
-
Окръжният съд в Ловеч отново ще гледа молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване
Върховният касационен съд със свое определение от 25 февруари т. г. реши, че компетентен да...
02.04 | 09:30
-
Медицинският боклук в София: Пред епидемия ли е градът?
Няма опасност от епидемиологична криза. Имаше години, в които редица болници декларираха нула...
02.04 | 10:15