Близо 10 000 бежанци са потърсили убежище в България 13.08 | 17:00

Скоро се очаква нова бежанска вълна да залее Балканите

От Беатрис Николoва

Нова бежанска вълна се очаква да залее Балканите и Европа. Към момента на границата на Сирия и Турция има над 3 милиона бежанци, чакащи да влязат в югоизточната ни съседка.

По официални данни страната ни е дала убежище на около 10 000 бежанци. Директорът на транзитния център за бежанци в Пъстрогор Спасимир Петров заяви пред БНР, че капацитетът е запълнен 80%. "Можем да поемем до 300-320 места, но в екстремни ситуации можем да поемем и повече хора. Ако се увеличи броят на бежанците, ще се наложи допълнително персонал", каза той.

Заместник-председателят на Агенцията за бежанците Васил Върбанов обяви, че от началото на годината досега в центровете за бежанци са потърсили закрила 9780 чужденци. "Ако през януари са поискали закрила 1070, сега, през юли 1869, което е пиковият момент в историята на Агенцията. Това показва, че с всеки изминал месец нараства броят на потърсилите закрила в нашите центрове", заяви той.

1551467

Върбанов посочи, че след предприетите мерки през миналата година значително са се подобрили условията за живот в бежанските центрове. Той каза още, че потокът от мигранти през България не е сериозен, но непрекъснато нараства.

"От началото на годината през границата са преминали над 5200 чужденци, търсещи закрила. Във вътрешността са заловени над 4200, т.е. над 9400 са влезли в България. Същевременно България предприема мерки и да изпълни задълженията си за ограничаване на нелегалното преминаване на изхода, като са заловени над 4700. Това до известна степен може да възпре потока през България, като се има предвид, че потокът през Гърция, Македония и Сърбия значително се е увеличил", посочи Васил Върбанов и уточни, че към момента капацитетът на центровете за бежанци в страната е запълнен 67%.

Ситуацията в останалата част на Балканите не е никак по-различна. Сърбия обяви, че очаква бежанци да залеят страната. В момента в Сърбия официално има над 70 000 бежанци, които имат намерение да намерят спасение в някоя от страните на Европейския съюз.

1551464

В съседна Македония официалната статистика сочи, че от 19 юни до днес 31 000 души са подали искане за получаване на статут на бежанец. В Унгария от началото на годината са пристигнали над 110 000 души. Властите в Будапеща започнаха изграждането на 175 км стена по границата със Сърбия за спиране на бежанската вълна.

Нелеко е положението и в южната ни съседка Гърция. Напрегната остана ситуацията, където вчера се стигна до безредици сред 1500 бежанци, очакващи регистрация. Те протестираха срещу бавната процедура и блокираха основната пътна артерия в главния град на острова.

Голяма част от бежанците се пренасочват към Европа, където вече има безредици заради техни сънародници, които търсят убежище.

В Средиземно море

Около 224 000 мигранти са преминали през Средиземно море към Европа тази година. Статистиката на ООН ясно показва, че на входовете на Европа тенденцията за постоянен бежански поток се запазва. Този път обаче измеренията на бежанската криза значително надминават очакванията и стойностите от 2014 година, когато емигрантите бяха 219 000.

1551465

Почти всички, опитали се да пресекат Средиземно море, са имали разнебитени лодки, броят на жертвите е неустановим, но 124 000 са успели да стигнат Гърция и 98 000 – Италия. Изчезнали или удавени са над 2100. Около 200 са загиналите само при инцидента от тази седмица, когато кораб с 600 мигранти се обърна в Средиземно море. Два подобни инцидента през април костваха 1200 човешки живота.

Най-много от идващите в Европа са сирийци – 38%, следвани от еритрейци – 12%, афганистанци – 11%, нигерийци – 5% и сомалийци – 4%.

Съвсем основателно ООН критикува европейските страни заради лошата координация. Повечето от мигрантите са бежанци, идващи от райони на конфликти, а не икономически емигранти.

"Европейските страни трябва да работят заедно, а не да се сочат с пръст една друга", казва ООН. И доказателство за това е именно следващата статистика.

Ламанша

Разстоянието, което дели Кале и Доувър е едва 21 километра. От юни досега хиляди са се опитали преминат през Евротунела под Ламанша в търсене на по-добър живот във Великобритания. Само през това лято загинаха осем души.

Напливът наистина е огромен и как британците отговарят на него – десетки допълнителни служители по реда получиха заповед от Филип Хамънд да охраняват терминала. Британците пращат специално обучени кучета да ги подпомагат. Правителството на Франция вдигна 1,6-километрова ограда в Кале, а британците платиха 7 млн. евро, за да се сложи за всеки случай и бодлива тел. Общата сума, която Великобритания е броила на французите за охраната в Кале е 12 млн. евро.

1551470

През последните дни, няколко поредни нощи по 500-600 души се опитват да прекосят Евротунела. За да ги спрат властите са готови дори да го затварят през нощта. В Кале къмпингът на бежанците е около 4-5 000 души. До 150 души достигат до този район на Северна Франция всеки ден. През миналата година убежище там са получили 700 души.

Общият брой на нелегалните опити за прекосяване на Евротунела от началото на годината по данни на британските власти е 18 170. Полицията на острова предполага, че седем от десет опита за нахлуване в страната, са били успешни.

 

 

Водещи