Бойко Борисов: Досега никой не е работил за диверсификация на доставките на газ 02.04 | 21:01

България ще търси съдействие от ЕС за реализацията на проект за доставка на втечнен газ от Грузия до пристанищата във Варна и Бургас

От Филипа Тодева

"До този момент реално не е работено по диверсификацията на доставките на природен газ за България, а само е използвана думата като клише”. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Грузия, в рамките на официалното си посещение, съобщава правителствената информационна служба.

Министър-председателят съобщи, че по време на предстоящата през април визита на президента на ЕС Херман ван Ромпой в София, българското правителство ще представи възможностите за диверсификация на доставките на втечнен газ от Азарбейджан през Грузия за България.

"По време на разговорите ще бъде поставен въпросът за финансова и експертна помощ от ЕС за реализация на проекта”, допълни премиерът и уточни, че в зависимост от отговора ще стане ясно дали в Европа реално някой иска да има диверсификация на газ или това са само издигнати лозунги.

Борисов уточни, че тази възможност представлява геостратегически проект, свързан с взаимоотношенията с "великите сили” и, че без те да дадат съгласието си, няма как да се осъществи. "Тези страни вече са отрегулирали въпросите с Русия поотделно - със "Северен" и с "Южен поток", така че не е така належащо за никоя от тях да влиза в сложни преговори”, допълни Борисов.

Той уточни, че към момента реализацията на проекта зависи от възможността на Грузия да осигури доставките на природен газ от Азарбейджан до пристанище Поти, откъдето могат да бъдат правени доставките и за България.

Според него в рамките на две години бихме могли да изградим пристанище, защото имаме предпроектно проучване за терминал в гр. Бургас. А по думите му от грузинска страна считат, че тяхната част от проекта също може да бъде реализирана за две години.

"По-рано днес с президента на Грузия Михаил Саакашвили проведохме работен обяд и по неговите думи личеше, че не може да спре да се възхищава от това, което прави България, да ни дава за пример във финансовата дисциплина, по отношение на диверсификацията на ядрената енергетика.”, допълни още премиерът Борисов.

Той посочи, че сред обсъжданите теми по време на разговорите са били и създаването на туристическа връзка по трасето Батуми – Истанбул – Бургас, както и възможности за транспортирането на електрическа енергия към Европейския съвет.

Официалната визита на българския правителствен ръководител и водената от делегация продължава утре (3 април) в Армения. Днес в столицата премиерът Борисов беше посрещнат на летището в Ереван от своя колега Тигран Саргсян.

Водещи

Най-четени