Бум на сватбите по време на евровота 21.04 | 12:18

През първите три месеца на годината пък 701 двойки са сключили брак. Това са с 23 повече в сравнение със същия период на 2013 г.

От iNews.bg

Въпреки че тази година ще има евроизбори на 25 май, сватбите и баловете няма да спрат. Цели 12 сватби ще има в София в деня на евровота на 25 май. На деня на славянската писменост и култура "да” ще си кажат 18 двойки. Това съобщи за в. "Монитор" Маргарита Цветкова ­ ръководител бюро "Сватби” в столицата.

"Никой не се е отказал от сключване на брак на 25 май заради евроизборите. Младите не се интересуват от вота”, обясни шефката на Столичния дом за радостни обреди Саша Габровска.

30 сватби през уикенда ­ 24-25 май, не са нито повече, нито по-малко от обичайните. От 1 до 6 май 105 младоженци ще се врекат във вечна вярност.

През първите три месеца на годината пък 701 двойки са сключили брак. Това са с 23 повече в сравнение със същия период на 2013 г.

"Като се има предвид, че през зимата сватбите са по-малко, означава, че до края на годината със сигурност ще отчетем ръст на сватбите”, каза Габровска, която има 30-годишен стаж в системата на обредните домове.

От края на 2013 г. в София се предлага и рокаджийска сватба в обредните зали "Средец” и "Триадица”. "Вече сме направили десетина такива. Младите са рокаджии и идват с кожени дрехи”, разказа Габровска. По време на ритуала рок банда забива парчета на AC/DC, "Металика", "Аеросмит", "Блек Сабат" и т.н.

Екстрата да кажеш "да” под звуците на метъл парче струва скромната сума от 138 лв. В зала "Триадица” се предлага и сватбен спектакъл, в който участват петима актьори – носят чашите и т.н. Цената на нестандартния ритуал е 162 лв.

Ако младоженците искат да си кажат "да” в ресторант, в градина, в самолет или на друго още по-шантаво място, трябва да се бръкнат с 324 лв. Т.нар. изнесен ритуал е шоу за гостите. Младоженците преди това са се подписали в гражданското, уточняват от Столичния дом за радостни обреди.

Изнесеният ритуал не може да се прави в залата за храненена ресторанта. "Задължително трябва да се осигури друга”, каза Габровска. Сключването на брак в София е безплатно, а се плаща само за озвучаването. Цените не са променяни от няколко години.

"Имахме битов ритуал, но не беше търсен”, обясни Саша Габровска. Тя допълни, че изпълняват желания на младоженците, но в обредната зала не може да звучи не само чалга, но и български фолклор. Причината е прозаична – народната музика не звучала добре в акомпанимент на пиано.Имало младоженци, които си избирали определен обредник да ги венчае.

"За нас това е чест. Означава, че човекът има сериозно отношение към ритуала”, каза Габровска. Тя уточни, че 22-мата обредни служители имат различни слова. Задължително по закон било да се зададе въпрос на младоженците дали са съгласни да сключат брак и да се обяви бракът за сключен. Останалите думи са по избор на служителя.

Нашенците се женят, преди да емигрират. Причината е, че в чужбина могат да се възползват един на друг от здравните застраховки, уточниха от Столичния дом за радостни обреди. В някои държави пък така си спестявали плащане на ергенски данък
.
Рекордьор по сватби в София е мъж, който се е вричал във вярност на цели 5 жени. Дами пък по три пъти слагали бели булчински рокли. Шефката на дома за радостни обреди Саша Габровска е твърда привърженичка на брака.
"Реши ли семейството да има деца, задължително трябва да има сключен граждански брак. Така е в цял свят”, заяви Габровска.
2000 лв. пък трябва да приготвят желаещите да се врекат във вярност на историческия хълм Царевец във Велико Търново. Половината от сумата се плаща на местния исторически музей, който стопанисва хълма, а другите 1000 лв. са такса за извършване на ритуала и се плащат на общината. Вероятно заради високата цена сватбите, извършени на Царевец, засега се броят на пръстите на едната ръка.
Една от тях е на бившата депутатка Юлияна Дончева и ММА боецът Станислав Недков – Стъки, които на 25 юни 2010 г. си казаха "да” сред крепостните кули в присъствието на цар, боляри и воини с щитове и извадени мечове.
Желаещите да се оженят в бившия турски конак в Търново, където е заседавало първото Велико народно събрание след Освобождението, трябва да заплатят 1000 лв. в музея и отделно таксата за ритуала на общината.
Сключването на брак пред Паметника на Асеневци струва значително по-евтино ­ 360 лв.
От миналата година вече е факт и първата сватбена церемония сред руините на римското селище Никополис ад Иструм. Церемонията се проведе сред останките на Одеона, някогашния театър на античния град. Двамата новобрачни ­ Виолета и Ивайло Накови, и техните кумове се появиха сред руините, облечени в римски тоги.

Срещу 1000 лева влюбени двойки могат да си кажат заветното "Да” в романтичната обстановка на пловдивския Античен театър. Това е наемът, който младоженците трябва да платят на община Пловдив за изнесения ритуал. В цената не влизат никакви почерпки или напитки, които сватбарите трябва да си осигурят допълнително.

Допреди години младите пловдивчани избираха за сватбата си или Паметника на Альоша на Бунарджика, или отново Античния театър, но тогава ползването на руините от древността беше безплатно. Тарифата бе въведена от община Пловдив през 2012 г. И въпреки че цената е непосилна за мнозина, ритуали все пак има, признават от администрацията.

Първите смелчаци сключили граждански брак на Античния още през 2007 г. Тогава американка се врекла във вечна вярност на избраника си от Пловдив. На 31 май преди 7 години Дженифер Удс се съгласила да стане съпруга на пловдивчанина Рафаел Арсенян. Вместо да платят наем тогава, младите дарили сума за поддръжката на театъра в Пловдив. Удобството на Античния театър е, че почерпката на гостите може да бъде направена и там, на място, от кетъринг фирма.

Една от последните церемонии например, която се състоя точно на 14 февруари, бе в пловдивския затвор. Младоженецът бил лишен от свобода, а избраницата на сърцето му не пожелала да го чака да излежи присъдата си и поискала ритуалът да се проведе зад стените на затвора.

Влюбени от цял свят избират Нимфеума или други романтични кътчета от Двореца в Балчик, за да кажат заветното "да”. Графикът за ритуалите е запълнен месеци напред. Едва ли някой е предполагал, че от 7 сватби през 2007 г. ще достигнат до 67 през 2013 г.
В повечето случаи браковете са смесени, а през годините най-много са били двойките от Великобритания, САЩ, Русия. Интересни сватби са организирани с младоженци от Финландия, Ливан, Индия и Мексико. Единственият континент, от който все още не са идвали младоженци, е Африка.
Любопитното за тази година е, че има няколко по-нетрадиционни мултикултурни съчетания ­ българка с французин, живеещ в Канада, българки с британци от арабски, китайски и чилийски произход, българин с британка от мавритански произход.

Водещи

Най-четени